Jakie rzeczy najczęściej sprawiają dyskomfort w toaletach publicznych?

Niestety niektóre toalety publiczne sprawiają duży dyskomfort, jeśli chodzi o użytkowanie. Bardzo często wynika to z tego, że są one źle zaprojektowane. Może to być m.in. użycie nieodpowiedniego systemu wentylacyjnego. Kolejną rzeczą, o której często się wspomina są niezbyt dobre warunki higieniczne. W toaletach publicznych często brakuje papieru toaletowego czy ręczników papierowych. Szczególne znaczenie mają toalety publiczne przeznaczone dla niepełnosprawnych, które powinny mieć odpowiednie ustawienie.

Co powinno znaleźć się w publicznej toalecie, aby zapewnić odpowiedni poziom higieny i prywatności?

W każdej toalecie publicznej muszą być oczywiście pisuary, blaty umywalkowe i misy ustępowe. W nowoczesnych sanitariatach powinny być kosze na śmieci, odświeżacze powietrza, szczotki do WC, przewijaki dla niemowląt, środki dezynfekcyjne, wkłady zapachowe do pisuarów, pojemniki na papier toaletowy czy  pojemniki na ręczniki papierowe. Nie może też zabraknąć mydła i suszarki do rąk. Toalety publiczne muszą być też systematycznie sprzątane. W celu zapewnienia odpowiedniego standardu należy regularnie wymieniać zużyte akcesoria toaletowe, wynosić śmieci z kosza, zamiatać podłogę, czyścić i polerować lustra oraz myć półki. W dużych obiektach popularną praktyką jest prowadzenie karty oceny czystości. Wymienione są tam wszystkie czynności, jakie należy przeprowadzić w trakcie sprzątania toalety publicznej. Sprzątanie toalety powinno odbywać się w godzinach, w których natężenie ruchu nie jest zbyt duże.

Jak zaprojektować toaletę w miejscu publicznym, aby była komfortowa dla użytkownika?

Bardzo ważnym elementem jest zapewnienie komfortu użytkowania poprzez odpowiednią lokalizację i wielkość kabin toaletowych. Dodatkowo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Musi ono zapewniać komfort użytkownikom. Element ten wpływa na walory estetyczne pomieszczenia. W takich wnętrzach sprawdzi się ciepła temperatura barwowa dotycząca oświetlenia głównego, jak i umywalkowego. W toaletach publicznych muszą też znaleźć się właściwe systemy wentylacyjne. W sanitariacie układ ten powinien składać się z wentylatorów wyciągowych i przewodów oraz kratek wentylacyjnych. Wymiana powietrza w obszarze umywalek powinna być prawidłowa. Jest to ważne, ponieważ w tym miejscu panuje największa wilgotność. Świeże powietrze powinno pochodzić z zewnątrz lub sąsiedniego budynku. Gdy czyste powietrze pochodzi z zewnątrz ilość powietrza usuniętego powinna być mniejsza od ilości powietrza wprowadzanego.

Istotna jest też kwestia dotycząca podłóg w toaletach publicznych. Konieczne w tym przypadku są parkiety mające właściwości antypoślizgowe. Dlatego świetnie sprawdzą się tutaj płytki ceramiczne. Zamiast ścian zdecydowanie lepsze będą okładziny ścienne. W toalecie publicznej rury powinny być ukryte, poza tymi, które stanowią połączenie z armaturą. Konieczne jest też ukrycie kabli. Osoby korzystające z toalet publicznych nie mogą być również narażone na kontakt z ostrymi krawędziami. Jest to ważne, ponieważ wówczas mogą pojawiać się skaleczenia. W dużych obiektach musi znaleźć się też miejsce na toalety dla osób niepełnosprawnych. Konieczne jest, aby były tam specjalne uchwyty i poręcze. Sanitariat publiczny dla osób z niepełnosprawnościami powinien również mieć bezdotykowe dozowniki do mydła, suszarki do rąk czy też baterię umywalkową. W każdej toalecie muszą znaleźć się umywalki o większych rozmiarach, a więc 50 cm długości i 40 cm szerokości. Dzięki temu użytkownicy będą mieli większy komfort podczas używania.