Pobyt dziecka w przedszkolu to nauka połączona z zabawą i interakcją z rówieśnikami. To również nabywanie i poszerzanie zdobytych już umiejętności. Jednym z nich jest korzystanie z toalety. Chcąc zachęcić do tego dziecko, w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo i odpowiedni design tego miejsca. Tutaj kluczowe będą nie tylko przystosowane sanitariaty, ale również kolorowe wyposażenie i liczne motywy czy wzory.

Jak powinna wyglądać dobrze przystosowana toaleta w przedszkolu?

Początkowo pobyt dziecka w przedszkolu wiąże się z dużym stresem. To nie tylko nieobecność rodziców, ale także zmiana otoczenia czy przebywanie w większej grupie rówieśników. Chcąc ułatwić maluchowi adaptację w nowym miejscu, projektanci pomieszczeń starają się zaprojektować kolorową i przyjazną przestrzeń. Kładą przy tym duży nacisk na różnorodność barw i wzorów, a także praktyczność i dostosowanie wszystkich elementów wyposażenia do wieku dziecka. Takie rozwiązanie wpłynie pozytywnie na postrzeganie nowego miejsca.

Projekt toalety musi uwzględniać wszystkie wymogi zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, dotyczące ilości sanitariatów oraz spełniać wytyczne odnoszące się do funkcjonalności pomieszczenia. Łazienka musi być wyposażona w odpowiednią liczbę umywalek i mis ustępowych. Dodatkowo koniecznie należy umieścić brodzik, który posłuży do podmywania maluchów. Oczywisty jest stały dostęp do ciepłej i zimnej wody oraz odpowiednie wyposażenie łazienki w środki czystości, ręczniki czy papier toaletowy. Pomieszczenia sanitarno-higieniczne muszą być utrzymane w nienagannej czystości, co z kolei wiąże się z częstym myciem. W związku z tym podłoga musi być wykonana z materiałów zarówno antypoślizgowych, jak i łatwych w utrzymaniu czystości. To samo dotyczy ścian. Na wysokość do 2 m muszą być pokryte materiałem, który jest odporny na częstą dezynfekcję. Kabiny toaletowe muszą być wykonane z płyt, które nie pochłaniają wilgoci, ponadto są łatwe w utrzymaniu wymaganej czystości. Łazienka powinna być umiejscowiona jak najbliżej sali, w której przebywają dzieci. Ułatwi to szybki i sprawny dostęp do toalety.

toaleta w przedszkolu

Dlaczego tak ważny jest rozmiar urządzenia w WC dla dzieci?

Kabiny toaletowe muszą mieć odpowiednie wymiary: 1,5 m wysokości, 0,8 m szerokości i 1,2 m głębokości. Nie mogą posiadać żadnych ostrych zakończeń, za to muszą być odporne na wilgoć i częste czyszczenie. Sedes musi być zamontowany na odpowiedniej wysokości tak, aby dzieci mogły swobodnie z niego korzystać. Dobrym rozwiązaniem będą także specjalne nakładki, które zwiększą komfort użytkowania. Dodatkowo wieszak na papier toaletowy musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Umywalki powinny być okrągłe i również muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości, najczęściej jest to 50 cm dla maluchów, 55-60 cm dla starszaków. Często praktykowanym rozwiązaniem są szafki (dzieci chowają w nich swoje przybory higieniczne), które również muszą być dostosowane do wzrostu przedszkolaków. Podczas tworzenia projektu, należy uwzględnić wszystkie wytyczne, które muszą być spełnione. Odnosi się to do materiałów wykończeniowych, odpowiedniej ilości sanitariatów oraz montażem na przystosowanej dla potrzeb dzieci wysokości. Wszystko to znacząco wpłynie na komfortowe i bezpieczne korzystanie z toalety.

Nauka prawidłowego użytkowania pomieszczeń sanitarno-higienicznych jest niezwykle ważna, dlatego przestrzeń powinna być kolorowa i w pełni przyjazna. Dziecko musi czuć się komfortowo, dlatego tak ważne jest odpowiednie rozmieszczenie sanitariatów, ich rozmiar oraz wysokość, na jakiej zostaną zamontowane. Dodatkowym atutem jest bogactwo kolorów i wzorów, które będą wywoływać uśmiech na twarzy maluchów. Warto pamiętać, że łazienka powinna zapewniać intymność i bezpieczeństwo, stąd też drzwi do kabiny powinny być wyposażone w zamek, który jest prosty w obsłudze. Tutaj konieczne należy uwzględnić możliwość jego otwarcia z zewnątrz tak, aby w każdej chwili opiekun mógł otworzyć drzwi. Z jednej strony zapewni to intymność, z drugiej zaś bezpieczeństwo, ponieważ w razie zaistniałej potrzeby przedszkolanka będzie miała możliwość natychmiastowego otworzenia kabiny.

Warto mieć na uwadze, że pobyt w przedszkolu jest czymś nowym dla dziecka i początkowo będzie wiązał się ze stresem, dlatego przyjazne i bezpieczne otoczenie jest tutaj kluczowe. To samo dotyczy pomieszczeń sanitarno-higienicznych. Odpowiednie wyposażenie i dostosowanie do maluszków jest niezwykle ważne, tak samo, jak nienaganna czystość tego miejsca.