Systemy centralnego ogrzewania są niezbędnym elementem każdego domu. Najczęściej spotyka się standardowe grzejniki, przez które przepływa gorąca woda, która je nagrzewa, co w konsekwencji zwiększa temperaturę powietrza wewnątrz budynku. Jest to dość prosty i skuteczny system ogrzewania, jednak grzejniki umieszczone w większości pomieszczeń w domu, często mogą psuć wygląd wizualny i estetykę wnętrza. Rozwiązaniem tego problemu są obudowy do grzejników, które zasłaniają je i dzięki temu wnętrze może wyglądać bardziej elegancko i estetycznie.

Czym jest obudowa grzejnika i do czego służy?

Obudowa grzejnika, nazywana także często osłoną lub maskownicą, to specjalnie przygotowany element, który zwiększa walory estetyczne grzejnika, poprzez jego zasłonięcie. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w grzejnikach starszego typu np. grzejnikach żeliwnych, które często są spotykane w starszych mieszkaniach i domach. Przeprowadzając generalny remont, często to właśnie grzejniki stoją na przeszkodzie w celu uzyskania zaplanowanego stylu i klimatu wnętrza. Ich wymiana jest bardzo droga, a czasami nawet niemożliwa, więc elementy przeznaczone do ich zabudowy są znakomitym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Maskowanie nieestetycznego grzejnika to nie jedyna funkcja obudów, ponieważ wszystko zależy od wyobraźni projektanta. Obudowy grzejników, mogą również pełnić funkcje półek, a także stanowić ochronę przed poparzeniem, w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci. Obudowa zaprojektowana w ciekawy sposób z naniesionymi rysunkami i kolorowymi wzorami będzie również świetnym elementem wystroju dziecięcego pokoju.

Z jakich materiałów tworzy się obudowy do grzejników?

Istnieje wiele różnego rodzaju materiałów, które wykorzystuje się przy tworzeniu obudów na grzejniki. Najczęściej stosowanymi materiałami są:

Podstawą jest to, że każdy z tych materiałów musi być odporny na wysoką temperaturę. Nie mogą to być także materiały pomalowane farbami lub lakierami, które pod wpływem wysokiej temperatury będą wydzielać szkodliwe związki. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego obudowy grzejników maluje się specjalnymi farbami przeznaczonymi do tego celu.

Obudowa grzejnika – jakie ma zalety?

Stosowanie obudowy na grzejniki niesie za sobą kilka ważnych zalet. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie podniesienie walorów estetycznych wnętrza, poprzez zamaskowanie niepasującego lub mało estetycznego grzejnika. Dodatkowo obudowa może pełnić także funkcję dekoracyjną, w przypadku, gdy jest odpowiednio zaprojektowana. Producenci obudów na grzejniki oferują bardzo wiele różnego rodzaju rozwiązań, a w przypadku niestandardowych oczekiwań, możliwe jest także wykonanie obudowy na grzejnik na zamówienie, według oczekiwań i wymagań klienta. W takiej sytuacji podczas zamawiania obudowy mamy dowolność co do jej wzoru, koloru czy też materiału, z jakiego jest stworzona. Obudowę na grzejnik można również wykonać samemu, nie jest to trudne zadanie. Często w taki sposób można uzyskać bardzo ciekawe efekty, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanej obudowy jest warta tego wysiłku.

Obudowa grzejnika może pełnić wiele funkcji, które są zależne jedynie od wyobraźni projektanta. Obudowa oprócz maskowania grzejnika, może również pełnić funkcję półki, stolika nocnego w sypialni, siedziska, ławki czy nawet przypominać z zewnątrz komodę lub kredens. W pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci obudowa grzejnika pełni także funkcję ochronną przed poparzeniami. Jest to rozwiązanie bardzo często stosowane np. w przedszkolach.

Czy to rozwiązanie ma wady?

Obudowa grzejnika oprócz zalet ma również wady. Jedną z najpoważniejszych jest niewątpliwie to, że obudowa blokuje część ciepła, którą generuje grzejnik, przez co ogrzewanie jest mniej wydajne, a to może mieć wpływ na wzrost kosztów ogrzewania, lub spadek temperatury w danym pomieszczeniu. W przypadku głowic termostatycznych niewłaściwie zaprojektowana obudowa grzejnika może być przyczyną wychłodzenia pomieszczenia. Zabudowanie grzejnika, może doprowadzić do sytuacji, w której w jego najbliższym otoczeniu temperatura będzie znacznie wyższa niż w całym pomieszczeniu. Wtedy termostat automatycznie odłączy dopływ ciepłej wody do grzejnika. Dlatego obudowa powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniać dobrą wentylację. Grzejnik nie może być także całkowicie zabudowany.