Szkoły i przedszkola charakteryzują się sporym natężeniem ruchu, przez co ściany są narażone na liczne zabrudzenia, zarysowania czy uszkodzenia. Z tego też względu coraz częściej montowane są odbojnice, które mają za zadanie zabezpieczyć miejsca podatne na zniszczenia. Takie rozwiązanie zapewni dłuższą żywotność ścian bez konieczności ich systematycznego odnawiania. Co więcej, odbojnice idealnie zamaskują powstałe już obicia czy zadrapania.

Do czego służą odbojnice?

Odbojnice można określić mianem słupków ochronnych lub osłony przeciwuderzeniowej. Chronią one elementy wyposażenia lub ściany przed uszkodzeniem, zabrudzeniem i zarysowaniem. Doskonale sprawdzają się w miejscach użyteczności publicznej, szczególnie w poczekalniach, gdzie znajdują się krzesła, na korytarzach czy przedszkolach. Swoje zastosowanie znajdują także w szkołach, szpitalach, galeriach handlowych, hotelach czy biurach, czyli wszędzie tam, gdzie ściany są narażone na bezpośredni kontakt i uszkodzenia. Odbojnice najczęściej wykonywane są z laminatu wysokociśnieniowego HPL, który jest niezwykle wytrzymały i odporny na ścieranie. Jego zastosowanie gwarantuje trwałość na długie lata. Dodatkowo jest łatwy w utrzymaniu czystości i przystosowany do częstej dezynfekcji, co jest kluczowe w miejscu, gdzie przebywają dzieci. Dużą zaletą jest także odporność na zarysowania czy uszkodzenia. Laminat HPL to wysokiej jakości materiał, który idealnie sprawdzi się przy produkcji odbojnic.

Dlaczego warto stosować odbojnice?

Odbojnice charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia czy zarysowania, dzięki czemu idealnie chronią ściany w miejscach, które szczególnie są narażone na defekty. Dodatkowo są szybkie i łatwe w montażu. Dużą ich zaletą jest także oszczędność, ponieważ solidnie wykonane odbojnice są trwałe, odporne na ścieranie oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Wszystko to sprawia, że posłużą na długie lata, chroniąc ściany przed uszkodzeniami i koniecznością częstego malowania. Odbojnice są również świetnym elementem dekoracyjnym, a także mogą posłużyć jako zamaskowanie powstałych wcześniej defektów. Duży wybór kolorystyki sprawia, że odpowiedni ich dobór znacząco wpłynie na design konkretnego pomieszczenia.

odbojnice ścienne w przedszkolu
Dzięki odbojnicom ściennym dzieci mogą się bezpiecznie bawić

Dlaczego są przydatne w szkołach i przedszkolu?

Szkoła czy przedszkole to miejsca o dużym natężeniu ruchu młodych energicznych osób. To właśnie w nich bardzo łatwo o liczne uszkodzenia ścian, które pokryte są tradycyjną farbą. Chcąc odpowiednio je zabezpieczyć, warto zamontować odbojnice ścienne, które dzięki swej różnorodnej kolorystyce mogą idealnie wkomponować się w charakter placówki.

Najczęściej umieszczane są na wysokości ławek i krzesełek, czyli dokładnie tam, gdzie pojawiają się różnego rodzaju zarysowania czy zabrudzenia. Takie rozwiązanie uchroni ściany przed uszkodzeniami. Szerokość odbojnic również jest dostosowywana do konkretnych potrzeb danej placówki. Dodatkowo znajdują one swoje zastosowanie na korytarzach, ponieważ w tych miejscach ściany są szczególnie narażone na brud i zarysowania. Montowane są również tam, gdzie znajdują się drzwi. Odbojnice mają za zadanie chronić przed wgnieceniem czy pęknięciem spowodowane uderzeniem klamką. Kilkukrotne obicie drzwiami o ścianę spowoduje uszkodzenia i konieczność przeprowadzenia remontu. Odbojnice skutecznie ochronią narażone miejsca.

Jak wpływają na bezpieczeństwo dzieci?

Głównym zadaniem odbojnic jest zabezpieczenie tych miejsc, które są najbardziej podatne na uszkodzenia. Szkoły czy przedszkola charakteryzują się dużym natężeniem ruchu młodych osób. Ściany w takich miejscach są szczególnie narażone na zarysowania, zabrudzenia czy zniszczenia. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej placówek decyduje się na montaż odbojnic, nie tylko w salach lekcyjnych, korytarzach, ale również w szatniach. To nie tylko zabezpieczenie czy estetyczny wygląd, ale także bezpieczeństwo. Dziura w ścianie powstała w wyniku uderzeń klamką, będzie stanowić potencjalne zagrożenie dla młodych osób. Dodatkowo wielokrotne obicie może powodować pęknięcia, co w dłuższej perspektywie może spowodować odpadnięcie tynku i kosztowne remont. Jeżeli ściana jest już uszkodzona, to zamontowanie odbojnic zamaskuje powstałe defekty i znacząco zwiększy bezpieczeństwo osób przebywających na terenie placówki. To także świetne rozwiązanie, aby zakryć istniejące już zarysowania czy zabrudzenia, których nie można wyczyścić. Odbojnice są niezwykle trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu skutecznie amortyzują wszelkiego rodzaju uderzenia.

Odbojnice ścienne to skuteczne zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami. Ich montaż znacząco wpłynie nie tylko na estetykę danego miejsca, ale przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo.