Bariery architektoniczne skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. W większości przypadków dotyczy to głównie pomieszczeń sanitarnych. Właśnie dlatego istotne jest, aby już na etapie projektu uwzględnić wszystkie obowiązujące wytyczne oraz dodatkowe wyposażenie, które zwiększy funkcjonalność danej przestrzeni.

Jakie znaczenie ma odpowiedni projekt kabin prysznicowych i WC dla osób niepełnosprawnych?

Odpowiednio zaaranżowane kabiny prysznicowe i WC mają ogromne znaczenie dla osób niepełnosprawnych, gdyż przede wszystkim zapewniają im niezależność i komfort podczas czynności higienicznych. Przemyślane projekty umożliwiają także bezpieczne korzystanie z pomieszczeń sanitarnych, co pozytywnie przekłada się na wygodę i samopoczucie. Istotnym aspektem jest przestronność, która pozwoli na swobodne manewrowanie wózkiem inwalidzkim. Uwzględnienie odpowiedniej przestrzeni usprawni również pomoc opiekuna. Warto pamiętać, że zarówno projekt, jak i aranżacja kabiny prysznicowej oraz WC musi być zgodna z przepisami, a przemyślane rozwiązania to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim wyraz troski i szacunku dla osób niepełnosprawnych.

Jakie wymogi prawne należy spełnić podczas projektowania przestrzeni sanitarnych dla osób niepełnosprawnych?

Wymogi dotyczące projektowania kabin sanitarnych i WC dla osób z niepełnosprawnościami zostały uregulowane prawnie. Ich uwzględnienie jest obowiązkowe, gdyż dostosowanie się do przepisów zapewni dostępność, komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo.

Kluczowe wymogi, które należy uwzględnić to:

Wielkość pomieszczenia

Pomieszczenie przeznaczone na łazienkę dla osób niepełnosprawnych w budynkach użyteczności publicznej powinno mieć minimum 2 × 2,2 m.

Przestrzeń manewrowa

Minimalna przestrzeń powinna wynosić 1,5 × 1,5 m, dzięki czemu osoba na wózku inwalidzkim może swobodnie poruszać się po danej powierzchni.

Drzwi

Szerokość powinna wynosić co najmniej 0,9 m. Drzwi powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia.

Misa ustępowa

Odległość WC od tylnej ściany powinna być mniejsza niż 0,7 m, ponieważ umożliwia to swobodne umiejscowienie wózka wzdłuż miski. Zalecana wysokość to 46-48 cm. Misa powinna być podwieszana, aby ułatwić podjazd. Przycisk spłuczki należy umiejscowić na wysokości ok. 80-110 cm.

Umywalka

Jej montaż powinien umożliwiać podjazd wózkiem. Wysokość blatu powinna wynosić 80-85 cm. Z kolei lustro należy zamontować pionowo lub uchylnie.

Kabiny prysznicowe

Kabina natryskowa powinna mieć powierzchnię nie mniejszą niż 0,9 m oraz szerokość co najmniej 0,9 m, bez brodzika lub z bardzo niskim progiem. Spadek w kierunku kratki ściekowej ma wynosić 1-2%. Z kolei kratka powinna być umiejscowiona pod siedziskiem prysznicowym. Wysokość siedziska to 45-50 cm i powinno się ono znajdować naprzeciw baterii prysznicowej. Słuchawka ma znajdować się na regulowanym uchwycie, w zasięgu osoby siedzącej.

kabiny wc dla niepełnosprawnych

Co należy uwzględnić przy projektowaniu kabin WC i prysznicowych dla niepełnosprawnych?

Projektując kabiny sanitarne i prysznicowe dla osób niepełnosprawnych, należy uwzględnić nie tylko odpowiednią przestrzeń, ale także dodatkowe elementy i wyposażenie, aby zapewnić funkcjonalność i bezpieczeństwo. Kluczowe zatem będą uchwyty i poręcze, które mają znajdować się w pobliżu WC, umywalki oraz wewnątrz prysznica. Ich średnica powinna wynosić 3-4 cm. Montaż zaleca się na wysokości 75-85 cm. Podłogi muszą być wyłożone materiałem antypoślizgowym. Wskazane jest także, aby zastosować jasne, ale nieoślepiające oświetlenie, najlepiej LED z czujnikami ruchu. W łazienkach dla niepełnosprawnych zalecane jest zainstalowanie oświetlenia awaryjnego na wypadek utraty zasilania. Zapewni to bezpieczeństwo poruszania. Warto pamiętać, że wejście powinno być pozbawione progów i wystających elementów. Zaleca się również, aby przestrzeń sanitarna dla niepełnosprawnych była zlokalizowana niedaleko wejścia do budynku. Kluczowe jest także prawidłowe oznaczenie. Łazienki dla osób niepełnosprawnych muszą być oznakowane piktogramem przedstawiającym osobę na wózku inwalidzkim.

Z jakich materiałów należy wykonać kabiny sanitarne?

Kabiny WC i prysznicowe muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i praktyczności, ponadto muszą być trwałe, odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, jak również łatwe w utrzymaniu czystości. Takim materiałem jest HPL, czyli laminat wysokociśnieniowy. To nowoczesne rozwiązanie stosowane głównie w przestrzeni publicznej, w celu zapewnienia maksymalnego komfortu użytkowania. Materiał ten cechuje się wieloma pożądanymi właściwościami, które są wymagane w przestrzeni publicznej. Dodatkowo jest estetyczny i występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. HPL doskonale sprawdza się jako konstrukcja kabiny WC, kabin prysznicowych czy blatów umywalkowych. To najlepszy wybór do sanitariatów publicznych oraz kabin dedykowanych osobom niepełnosprawnym.

Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń sanitarna, w tym m.in. przestrzeganie wyznaczonych norm, pozwoli zapewnić bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort użytkowania wszystkim osobom z niepełnosprawnościami.