Szatnie w szkole można podzielić na dwa typy. Pierwszym z nich jest przestrzeń, w której dzieci pozostawiają okrycia wierzchnie oraz buty, natomiast drugie to pomieszczenie, w którym uczniowie przebierają się na lekcję WF-u lub inne zajęcia sportowe. Szatnia szkolna dedykowana do zmiany stroju przed zajęciami z wychowania fizycznego, określana jest jako przestrzeń higieniczno-sanitarna.
Jakie znaczenie ma zapewnienie prywatności w szatni szkolnej?
Zapewnienie prywatności w szatniach ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia, bezpieczeństwa oraz komfortu ich użytkowników. Dotyczy to również przestrzeni znajdującej się w budynkach szkolnych. Odpowiednie warunki wpływają również na chęć uczestnictwa w zajęciach czy lekcjach WF-u. To przede wszystkim aspekt emocjonalny, gdyż zapewnienie prywatności zmniejsza napięcie czy obawy. Brak odpowiedniej przestrzeni może powodować niechęć i unikanie lekcji. Stąd też istotne jest, aby szatnie były zaprojektowane w przemyślany sposób.
W jaki sposób należy zaprojektować szatnię szkolną?
Szatnie szkolne będą spełniać wszystkie oczekiwania, jeżeli zostaną w odpowiedni sposób zaprojektowane i zaaranżowane. Zapewnienie prywatności uczniom to inwestycja w ich dobre samopoczucie, jak i zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Warto zatem wdrożyć kilka funkcjonalnych rozwiązań. Mowa tutaj o:
- kabinach sanitarnych lub przegrodach – tego typu rozwiązania umożliwiają uczniom swobodne przebieranie się w strój sportowy bez presji ze strony rówieśników
- podział szatni na mniejsze strefy – zapewnienie przestrzeni, w której uczniowie mogą czuć się bardziej swobodnie;
- zasłonki – prosty sposób na poprawę komfortu uczniów.
Istotne znaczenie ma również bezpieczne przechowywanie prywatnych rzeczy. Uczniowie, udając się na zajęcia, pozostawiają swoje mienie, np. telefon, portfel itp. Stąd też należy wdrożyć rozwiązania, które zapobiegną wszelkim kradzieżom. W tym przypadku doskonale sprawdzą się szafki zamykane na klucz lub kod. Uczniowie, zostawiając swoje rzeczy, będą mieli pewność, że są one bezpieczne i nie trafią w „niepowołane ręce”. Zwiększa to również skupienie i zaangażowanie podczas zajęć. Szafki z indywidualnym dostępem stanowią najlepsze rozwiązanie, w celu zapewnienia prywatności mienia.
Jakie są normy prawne w zakresie zapewnienia prywatności w szatniach?
Przepisy nie precyzują jednoznacznie standardów odnoszących się do prywatności w szatniach szkolnych. Jednak istnieją pewne regulacje, które muszą być dopełnione. Zgodnie z art. 108a Prawa oświatowego zakazane jest montowanie monitoringu wizyjnego w miejscach, gdzie uczniowie przebierają się na lekcje wychowania fizycznego. Stąd też zapewnienie prywatności pozostawianych rzeczy musi odbywać się poprzez inne rozwiązania. Co ważne, dyrektor szkoły zobowiązany jest do organizacji przestrzeni w taki sposób, aby mienie uczniów było bezpieczne. Dodatkowo powinien dążyć do zapewnienia optymalnych warunków do przebierania się i pozostawienia swoich rzeczy. Najchętniej stosowanym rozwiązaniem są wcześniej wspomniane szafki na klucz, jak i odpowiednia dbałość o organizację przestrzeni.
Z kolei w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. zostały wyznaczone następujące kwestie:
- wysokość szatni powinna wynosić minimum 2,5 m;
- ściany mają mieć wysokość przynajmniej 2 m, dodatkowo nie mogą absorbować wody i muszą być łatwe w czyszczeniu;
- drzwi do szatni powinny otwierać się na zewnątrz.
Co powinno się znajdować w szatni szkolnej?
Szatnia szkolna przede wszystkim powinna być bezpieczna, funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu. Ważnym aspektem jest także uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych. Niezbędnym elementem wyposażenia są:
- szafki na rzeczy osobiste;
- wieszaki lub haczyki na ubrania;
- ławki do siedzenia i przebierania.
Istotna będzie również strefa prysznicowa. Tutaj kluczowe będzie odpowiednio zaprojektowane przejście, oznakowanie, wentylacja oraz odpływ wody. Przestrzeń, w której znajdują się prysznice, należy wyłożyć antypoślizgową podłogą, co zapobiegnie wypadkom. Kabiny prysznicowe z drzwiami zapewnią prywatność uczniom. Wskazane jest, aby nie miały brodzika, co ułatwia dostęp dla wszystkich. W trosce o komfort osób niepełnosprawnych, wewnątrz kabiny należy zamontować siedziska i poręcze. W szatni powinny znajdować się także umywalki, dozowniki z mydłem oraz lustro. Ważnym aspektem jest również odpowiednie oświetlenie i wentylacja.
Z jakich materiałów powinny być wykonane szafki szkolne?
Szatnia szkolna musi gwarantować maksymalne bezpieczeństwo i funkcjonalność, stąd też do jej wykończenia należy użyć najwyższej jakości materiałów. To samo dotyczy wyposażenia, które musi być solidne, trwałe, wytrzymałe i estetyczne. Tworzywem spełniającym te wymagania jest płyta HPL, czyli laminat wysokociśnieniowy. Materiał ten cechuje się przede wszystkim odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy akty wandalizmu, ponadto nie absorbuje wody i jest łatwy w czyszczeniu. HPL występuje w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu można dostosować wyposażenie do aranżacji wnętrz. Dodatkowo jest odporny na ścieranie czy działanie środków chemicznych. Takie właściwości gwarantują, że lata intensywnej eksploatacji nie wpłyną na wygląd szafki HPL, kabin prysznicowych czy kabin WC.
Odpowiednio zaprojektowana szatnia szkolna to gwarancja prywatności, bezpieczeństwa i komfortu podczas użytkowania. Istotnym aspektem jest wyposażenie przestrzeni w niezbędne meble oraz dodatki. Warto jednak mieć na uwadze, aby wybierać produkty od sprawdzonych dostawców, który oferuje kompleksowe wyposażenie przestrzeni sanitarnych.