Każdy z nas kto udaje się na basen, chce, aby jego rzeczy prywatne były jak najlepiej chronione, podczas gdy on, będzie się w spokoju oddawał pływaniu, bądź innym dostępnym w danym kompleksie atrakcjom. Szafki basenowe powinny być więc wytrzymałe i odpowiednio zamykane, by nikt nie mógł wykraść rzeczy, które się w nich znajdują. Od lat zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku toczy się cicha walka na temat tego, które z rozwiązań jest lepsze. 

Jakie muszą być cechy dobrej szafki basenowej?

Szafki basenowe są używane nie tylko na basenach, ale także na siłowniach, czy coraz częściej w szkołach. Sprawia to, że przed ich producentami stawia się coraz większe wymagania dotyczące nie tylko ich wytrzymałości i wyglądu, ale i sposobów zabezpieczania. Po to przecież umieszczamy nasze rzeczy osobiste w szafkach, by obce osoby, nie miały do nich dostępu i nie mogły ich ukraść. Tego rodzaju szafki powinny być także odporne na zarysowania i zniszczenia, żeby jak najdłużej cieszyły swoim ładnym wyglądem. Istotne jest także, żeby były stabilne, szczególnie jeśli mają służyć w placówkach edukacyjnych. Z tego samego powodu warto zainteresować się rozmiarem i kształtem szafek.

Małe szafki będą lepsze do muzeów, w siłowniach najlepiej sprawdzą się prostokątne, średnie szafki, a w szkołach najkorzystniejsze będą te wąskie i długie. W przypadku szafek basenowych bardzo istotna jest ich wytrzymałość. Szafki muszą być odporne na różne warunki, ze względu na wysoką wilgotność, jaka panuje na basenach. Taka ilość wody może doprowadzić do szybszego zniszczenia, szczególnie do rdzewienia lub innych uszkodzeń. Dlatego przed zakupem warto zainteresować się, z jakiego materiału są wytwarzane szafki danego producenta, by mieć pewność, że będą odporne na warunki, jakie panują na basenach.

Zamki elektryczne — wady i zalety

Zamki tego rodzaju to stosunkowo nowe rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Każdy większy aquapark ma w tej chwili zamki elektryczne, które aktywowane są za pomocą specjalnych kluczyków zbliżeniowych. Takie rozwiązanie ma swoje zalety — przede wszystkim jest nowoczesne i z pewnością dużo trwalsze niż zwykłe kluczyki, które stosunkowo często ulegają zniszczeniu. Zamki elektromagnetyczne mają wysoką wytrzymałość i pozwalają na bezpieczne i sprawne użytkowanie przez wiele lat. Dodatkowo są też odporne na częste otwieranie i zamykanie. Mają jednak kilka minusów, o których należy pamiętać. Pierwszym z nich, jest ich waga, która może być kłopotliwa podczas montażu. Inną, zdecydowaną wadą jest konieczność stałego podłączenia napięcia zasilającego. Oczywiście istnieją różne technologie umożliwiające dołączenie odpowiedniej mocy, jednak może się to wiązać z wyższymi kosztami takiego systemu, a co więcej, w razie awarii, może to uniemożliwić wyciągniecie rzecz z szafek.

szafki z kluczykiem
Tradycyjny zamek na kluczyk to wciąż najpopularniejszy rodzaj zabezpieczenia na polskich basenach

Szafki na kluczyk — czy są lepsze?

To tradycyjne, a przez niektórych uznawane za wręcz staromodne, rozwiązanie także ma swoje wady i zalety. Z pewnością jest to rozwiązanie mniej trwałe, ale jest to chyba jedyna wada takiego stanu. Kluczyki są łatwe w obsłudze, a w razie zgubienia, zazwyczaj nie ma problemu, żeby szafkę otworzyć — zazwyczaj obsługa basenu ma dodatkowy komplet kluczyków, natomiast przy szafkach z zamkiem elektrycznym, otwarcie szafek może nastąpić zazwyczaj dopiero po odłączeniu ich od sieci energetycznej. Dodatkowo wymiana czy montaż takiego zamka to działania bardzo proste i mało problematyczne. Co więcej, w razie awarii, otwarcie szafek nie jest trudne. Na rynku istnieje wiele różnych modeli takich zamków i można je znakomicie dopasować do własnych potrzeb, w zależności od tego gdzie mają się znajdywać. Każda szafka jest inna i będzie wymagała innego zamka, jednak na rynku jest w tej chwili dostępnych tyle modeli, że bez problemu można dostosować je do wyposażenia, które posiadamy.

Rozwiązań jest wiele, jednak warto pamiętać, by przy wyborze kierować się tym, co dla nas będzie najbardziej istotny. Oraz czy stawiamy na technologię, czy na klasyczne rozwiązania.