Łazienki szkolne muszą spełniać określone zasady, które zostały określone w specjalnym rozporządzeniu. Infrastruktura musi odpowiadać konkretnym parametrom i normom. Wśród elementów wyposażenia muszą znaleźć się wyłącznie przedmioty, które wyposażone są w odpowiednie atesty. Sprawdź, jakie wymogi powinna spełniać toaleta dla dzieci w roku 2022.

Jakie wymogi powinna spełniać toaleta dla dzieci w 2022 roku?

Wymogi dotyczące toalet dla dzieci znajdują się w rozporządzeniu dotyczącym bezpieczeństwa i higieny w szkołach w placówkach oświatowych. Umieszczone są tam informacje wskazujące liczbę pisuarów czy umywalek. Są tam także wiadomości związane z rozprzestrzenianiem się patogenów, w tym covid19.

Dzieci muszą mieć dostęp do bieżącej wody, środków myjących, a także przeznaczonych do dezynfekcji rąk. Elementem obowiązkowym są ręczniki i papier toaletowy. Armatura łazienkowa musi być przede wszystkim dostosowana do wzrostu użytkownika. Kabiny muszą mieć też zamek, który jest możliwy do otwarcia od zewnątrz. Jest to zabieg konieczny, aby pomóc dziecku, gdy dojdzie do zatrzaśnięcia od wewnątrz.

Co jeszcze zawierają wytyczne stworzone przez Sanepid dotyczące toalet dla dzieci?

W wytycznych znajdują się nie tylko informacje określające liczbę pisuarów, toalet oraz umywalek. Są tam także dane dotyczące wysokości instalacji elementów wyposażenia łazienek, np. blatów umywalkowych. Istotna jest też kwestia związana z przestrzeganiem zasad higieny osobistej. W dokumencie znajduje się także informacja, jak musi być zaprojektowana łazienka dla dzieci z niepełnosprawnościami.

toaleta szkolna dla dzieci

Ile powinno być toalet i umywalek w szkole?

Przepisy określają, że liczba toalet musi być taka, aby na każde 20 dziewcząt przypadała jedna misa ustępowa. W odniesieniu do chłopców liczba ta powinna być taka sama, chyba że łazienki mają pisuary. W takich okolicznościach na 30 chłopców wystarczającą liczbą będzie jedna misa ustępowa i jeden pisuar na 10 młodych panów. Wysokość instalacji toalet uzależniona jest od wieku dzieci. W przypadku dzieci, których wiek mieści się w przedziale od 7 do 11 roku życia, optymalną wysokością będzie 35 cm. Natomiast w odniesieniu do dzieci w wieku od 12 do 15 lat wysokość ta kształtuje się na poziomie 42 cm. W dokumencie znajdują się też informacje dotyczące liczby toalet dopasowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W szkole czy placówce oświatowej musi znaleźć się przynajmniej jedna łazienka na kondygnację przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami. W jednej toalecie powinna być też przynajmniej jedna umywalka na 20 osób.

Co warto wiedzieć na temat wysokości rozmieszczenia umywalek dla dzieci?

Podstawą jest to, aby umywalki znalazły się na takiej wysokości, która pozwoli na wygodne korzystanie z nich przez dzieci. Zatem poziom instalacji zależy od wieku i wzrostu uczniów. Przepisy określają, że umywalki dla dzieci w wieku od 7 do 11 latu powinny znajdować się na poziomie od 65 do 75 cm. Natomiast dla maluchów w wieku od 12 do 15 lat na poziomie od 75 do 82 cm. Umywalka dla sześciolatków musi być umieszczona na wysokości 60 cm.

Jaka powinna być kabina WC w łazience szkolnej?

Podczas projektowana łazienki szkolnej trzeba też zadbać o odpowiednie wymiary kabiny WC. Jej długość powinna kształtować się na poziomie 150 cm, a szerokość 100 cm. Między kabinami muszą być też przepierzenia. Ich wysokość może być trochę niższa niż dla osób dorosłych. Elementy te powinny być zrobione z lekkich i nienasiąkających materiałów. Nie należy zapominać o obecności otworów zapewniających przepływ powietrza w drzwiach.