Płyta HPL to niezwykle funkcjonalny materiał, który jest stosowany na szeroką skalę. Cechuje się wieloma pożądanymi właściwościami, dzięki czemu jest często wykorzystywany przez projektantów wnętrz. Swoje zastosowanie znajduje zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków czy pomieszczeń. Płyta HPL jest najczęściej stosowana jako główny materiał szafek, kabin systemowych czy WC.

Jakie kolory wybiera się najczęściej i dlaczego?

Laminat HPL cechuje się przede wszystkim wytrzymałością, odpornością na wszelkie uszkodzenia, ponadto jest wodoodporna i niezwykle estetyczna. Dużą zaletą jest również możliwość łatwej obróbki i dostosowania płyty do indywidualnych potrzeb. Z tego też względu jest to głównym materiał stosowany w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w toaletach.

W swych aranżacjach projektanci bardzo często kierują się trendami. W 2024 roku w toaletach publicznych królować będą ciepłe barwy. Obecnie najczęściej stosowana jest mieszanka różu i pomarańczowego, czyli tzw. Peach Fuzz. Połączenie tych kolorów doskonale odbija naturalne światło, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i jaśniejsze. To praktyczne rozwiązanie w toaletach, w których nie ma okien. Peach Fuzz doskonale prezentuje się w połączeniu z pastelowymi barwami, zwłaszcza ciepłymi odcieniami bieli i brązu.

Jednak projektanci najczęściej stawiają na sprawdzone rozwiązania. Stąd też wybierają kolory, które doskonale spełniają swoją funkcję przestrzeni publicznej. Mowa tutaj o:

  • bieli – to zdecydowanie najpopularniejszy kolor stosowany przez projektantów. Kojarzy się z czystością i świeżością, co jest szczególnie istotne w miejscach publicznych. Dodatkowo biel optycznie powiększa pomieszczenie, ponadto pomaga w lepszym oświetleniu przestrzeni;
  • szarości – to naturalny i niezwykle uniwersalny kolor, który doskonale pasuje do wielu stylów wnętrz. Cechuje się dużą praktycznością, gdyż mniej widoczne są na nim zabrudzenia oraz ślady użytkowania. Często stosowany jest w takich miejscach jak, np. szkoły, uczelnie czy baseny;
  • beżu – to przyjazny i ciepły odcień, który doskonale nadaje przestrzenią przytulnego wyglądu. Cechuje się dużą praktycznością, głównie ze względu na łatwość w utrzymaniu czystości.

Powyższe kolory są często wybierane przez projektantów, głównie ze względu na ich funkcjonalność, praktyczność, estetykę oraz łatwość w utrzymaniu czystości, co niewątpliwie jest kluczową kwestią w toaletach publicznych.

Sztuka łączenia ze sobą kolorów

Sztuka łączenia kolorów laminatu HPL polega na zestawieniu ze sobą poszczególnych barw tak, aby tworzyły harmonijną i estetyczną całość. W tym celu, warto kierować się zasadą 60-30-10, czyli:

  • 60% głównego koloru – jest to barwa, która będzie dominować w danej przestrzeni. Stosowana jest najczęściej na ścianach lub podłodze.
  • 30% drugiego koloru – to uzupełnienie głównej barwy. Najczęściej dotyczy wyposażenia lub drzwi czy kabin. To właśnie w tym przedziale swoje zastosowanie znajduje kolorystyka laminatu HPL.
  • 10% akcentu kolorystycznego – to wszelkiego rodzaju dodatki.

Projektując wnętrza przestrzeni publicznej, można zdecydować się na praktyczne kolory, które w łatwy sposób można ze sobą zestawić. Do takich barw należą wyżej wymieniona bil, szarość i beż. Projektanci chętnie decydują się również na kontrastujące kolory, np. biały i granatowy. Takie połączenie pozwala stworzyć nowoczesny i dynamiczny design.

W swych aranżacjach projektanci najczęściej stosują 3 style:

  1. Nowoczesne i profesjonalne wnętrza, czyli połączenie takich kolorów jak: biały, szary i czarny.
  2. Przyjazne, naturalne i uspokajające, czyli: beżowy, brązowy i zielony.
  3. Czystość, harmonia i świeżość to połączenie bieli z jasnym i ciemnym odcieniem niebieskiego.

Co jest decydujące w doborze koloru laminatu w WC publicznym?

Przestrzeń publiczna charakteryzuje się dużą rotacją ludzi, co oznacza częste zabrudzenia i systematyczną potrzebę sprzątania. Stąd też kluczowe jest, aby projektując toalety publiczne kierować się głównie ich funkcjonalnością i praktycznością, jednak nie należy zapominać o estetyce. Tutaj doskonale sprawdza się laminat HPL, który występuje w dużej gamie kolorów. Biorąc pod uwagę wymagania, jakie są związane z toaletami publicznymi, warto wybierać sprawdzone rozwiązania. Tutaj doskonale nadaje się biel, szarość oraz beż. To niezwykle praktyczne kolory, które są łatwe w utrzymaniu czystości, ponadto prezentują się niezwykle nowocześnie i estetycznie.

Przemyślany dobór kolorów laminatu HPL pozwoli stworzyć niezwykle funkcjonalną praktyczną, estetyczną i przyjazną przestrzeń. To optymalne rozwiązanie, zważywszy na komfort użytkowników oraz utrzymanie czystości.