Jednym z największych wyzwań podczas projektowania budynków użyteczności publicznej jest optymalne zaplanowanie toalet. Niektórzy architekci twierdzą, że stanowią one wizytówkę budynku w takim samym stopniu jak hall główny czy reprezentacyjna sala konferencyjna. To przecież właśnie toaletę odwiedzi każdy przyszły gość placówki.

Z tego powodu toalety powinny nie tylko spełniać nakładane prawem wymogi, ale także dać się zapamiętać jako schludne, komfortowe, a nawet luksusowe miejsce. Dzisiaj przyjrzymy się, jak w zrealizowaniu tego celu mogą pomóc odpowiednie blaty umywalkowe.

Co prawo budowlane mówi na temat umywalek?

Paragraf 46 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ustanawia warunek doprowadzenia ciepłej wody do umywalek we wszystkich budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, oświaty, nauki, zakładu żywienia, produkcji i handlu żywnością.

Dalej, w paragrafie 84 czytamy, że w toaletach ogólnodostępnych w budynkach użyteczności publicznej i zakładach pracy powinna znajdować się co najmniej jedna umywalka na dwadzieścia osób. Obecność umywalki obowiązkowa jest z pomieszczeniach do karmienia i przewijania dzieci oraz w toaletach dla osób z niepełnosprawnościami.

Wiele do powiedzenia mają w tym temacie również przepisy BHP. W załączniku nr 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy odnajdziemy przepis stanowiący, że toaleta w zakładzie pracy powinna posiadać wejściowe pomieszczenie izolujące wyposażone w umywalki w ilości co najmniej jedna umywalka na trzy miski ustępowe lub pisuary.

Umywalka – wymiary i odległości

Umywalkę w toalecie publicznej powinny cechować wymiary zapewniające komfort użytkowania. Powszechnie uważa się, że wystarczająca wielkość to np. 50 cm długości i 40 cm szerokości. Jak upewnić się, że osoba korzystająca z toalety będzie miała wystarczająco dużo miejsca na poruszanie się? Podczas montażu blatów umywalkowych w miejscach publicznych warto zwrócić uwagę na zachowanie następujących odległości:

  • Minimum 100 cm od przeciwległej ściany lub 120 cm, gdy dwie umywalki są położone tuż obok siebie;
  • Minimum 80 cm pomiędzy środkami dwóch położonych obok siebie umywalek;
  • Wysokość podejścia kanalizacyjnego 50-55 cm od posadzki dla standardowych umywalek i 67 cm dla umywalek w toaletach odpowiadających potrzebom osób z niepełnosprawnościami.

umywalka w toalecie publicznej

Jaki blat umywalkowy najlepiej sprawdzi się w toalecie publicznej?

Umywalki w przestrzeni publicznej są używane z nieporównywalnie większą częstotliwością niż te, które instalujemy w naszych mieszkaniach. Poddawane są również dokładnej i regularnej dezynfekcji i niekiedy pozostają mokre przez długie godziny. Muszą być zatem wykonane z naprawdę niezawodnych materiałów. W takich warunkach dobrze radzą sobie blaty wykonane z laminatu kompaktowego HPL.

Materiał ten wytwarzany jest z papieru impregnowanego żywicą fenolową, który zostaje sprasowany w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Prócz wytrzymałości, charakteryzuje go ekonomiczność oraz elegancki i minimalistyczny wygląd. Doskonale nadaje się do montażu umywalek wpuszczanych w blat, jest łatwy w czyszczeniu i konserwacji oraz odporny na działanie silnych środków chemicznych.

Inną możliwością jest skorzystanie z blatu giętego, który posiadając różne grubości laminatu wprowadza do łazienki wyjątkową estetykę.

Umywalka w toalecie publicznej – pomysłowe rozwiązania

Umywalka, nad którą gość budynku myje ręce i wprowadza ostatnie poprawki do swojego wyglądu powinna być maksymalnie higieniczna. Z tego względu dobrym pomysłem jest zamontowanie bezdotykowych baterii, pojemników na mydło i podajników z papierowymi ręcznikami. Bateria czasowa pomoże również w zwiększeniu oszczędności wylewanej wody.