Czerń to niezwykły kolor, który z jednej strony cechuje się głębią i tajemniczością, z drugiej zaś stylem i elegancją. Dla wielu barwa ta zarezerwowana jest jedynie dla dużych przestrzeni – to błąd, gdyż czerń doskonale pasuje do każdego metrażu. Umiejętny dobór dodatków oraz gra kontrastami sprawi, że aranżacja łazienki publicznej będzie ponadczasowa i niepowtarzalna. 

Różnorodność możliwości projektowania łazienki 

Szeroka dostępność materiałów wykończeniowych sprawia, że łazienka publiczna może być urządzona w dowolnym kolorze. Z racji dużej rotacji ludzi i konieczności systematycznego sprzątania oraz czyszczenia, projektanci często stawiają na bezpieczne i niewymagające kolory. Dobór odpowiednich elementów aranżacyjnych zazwyczaj oparty jest na praktyczności i funkcjonalności. Stąd też wiele osób unika koloru czarnego – niepotrzebnie, gdyż barwa ta doskonale nadaje się do wnętrza każdej łazienki.

Jakie są zalety czarnych powierzchni w łazience? 

Łazienka urządzona w ciemnych barwach ma sporo zalet. Czerń to przede wszystkim ponadczasowy i uniwersalny kolor, który cechuje się klasą i nietuzinkowym charakterem. To odzwierciedlenie stylu i elegancji. Umiejętne zastosowanie tej barwy sprawi, że wnętrza będą prezentować się niepowtarzalnie, ponadto zawsze wpiszą się w panujące trendy. Czerń doskonale komponuje się z zielenią lub złotem, tworząc unikatowe połączenie. Świetnie sprawdza się zarówno w małych, jak i większych łazienkach. Odpowiednie proporcje kolorystyczne stworzą przytulną przestrzeń, w której będzie panował nastrojowy i nieco tajemniczy klimat. Czarne elementy wykończenia lub dodatki zawsze są atrakcyjne i skutecznie przyciągają wzrok. Kolor ten pasuje do wszystkiego, stąd też idealnie komponuje się z wszelkimi akcesoriami łazienkowymi. Wraz z odpowiednim oświetleniem, czerń tworzy doskonałą estetykę wnętrza. Co ważne, powszechnie uważa się, że kolor ten jest niezwykle wymagający, ponadto mocno zmniejsza optycznie wielkość pomieszczenia. Jednak w przypadku łazienek czerń jest strzałem w dziesiątkę. Wszystko dzięki efektowi kontrastu oraz szerokiej gamie akcesoriów łazienkowych. 

Jakie wyzwania są związane z czarnymi powierzchniami w łazience? 

Czarna łazienka to również wyzwania, którym na co dzień trzeba sprostać. Nieumiejętne zastosowanie oświetlenia spowoduje, że wnętrza mogą sprawiać wrażenie zbyt ciemnych lub ponurych. Warto mieć na uwadze, że czerń jest podatna na zarysowania i uszkodzenia, które zazwyczaj są bardziej dostrzegalne na tym kolorze. Zastosowanie ciemnych barw w łazienkach wymusza także częstsze sprzątanie, ponieważ wszelkie plamy, zacieki czy odbicia palców są mocno widoczne. Niewątpliwie czarna łazienka jest niepowtarzalna. Jednak wymaga umiejętnej aranżacji i systematycznej dbałości o czystość.  

Porady dotyczące stosowania czarnych powierzchni w łazience 

Łazienki publiczne cechują się dużą rotacją ludzi, stąd też kluczowe jest zastosowanie wytrzymałych materiałów. Muszą one cechować się trwałością, solidnością, wytrzymałością, jak również odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wszelkie akty wandalizmu oraz częste mycie czy dezynfekowanie. Kabiny sanitarne zazwyczaj wykonywane są z laminatu HPL, czyli materiału, który posiada wszystkie wymienione cechy. Dodatkowo może występować w różnej kolorystyce, także w czerni. Płyta HPL jest łatwa w obróbce, dzięki czemu można ją dopasować do indywidualnych wymagań lub ewentualnych ograniczeń, jakie może stwarzać dana przestrzeń. Niezwykle ważny jest również dobór odpowiedniego światła. Mowa tutaj zarówno o ogólnym sufitowym oświetleniu, jak i punktowym, który nada wnętrzu ciepła i klimatu. Warto postawić na większą liczbę świateł LED. Publiczne toalety to doskonałe miejsce na wykorzystanie czerni. Możliwość zastosowania dużych zwierciadeł oraz różnych źródeł światła sprawi, że wnętrza będą stylowe oraz ponadczasowe. Duże lustra optycznie powiększą pomieszczenie, nadając mu przestronności i głębi. Warto również postawić na kontrastujące elementy, np. połączyć czarne kabiny sanitarne z białymi lub złotymi elementami wykończeniowymi. W takiej przestrzeni niezwykle ważną rolę odgrywają dodatki i zielone rośliny. Wybierając akcesoria takie jak: dozowniki na mydło, pojemnik na ręczniki papierowe czy kosze na śmieci, warto wziąć pod uwagę ogólną estetykę pomieszczenia tak, aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość. Dobór odpowiedniego koloru wykończenia wnętrz w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji, stylu łazienki czy przydatności czyszczenia. Niemniej jednak nie należy bać się czerni. To piękna głęboka barwa, która nadaje niepowtarzalnego charakteru.

Wbrew pozorom czarną łazienkę można urządzić na wiele sposobów. Stosując niezbędne dodatki, jak lustra czy punktowe oświetlenie, można stworzyć niesamowitą przestrzeń. Warto mieć na uwadze, że duże znaczenie ma dobór odpowiedniej kolorystyki dodatków tak, aby całość stanowiła niepowtarzalny kontrast.