Płyty HPL to najchętniej stosowany materiał w publicznej zabudowie. Jest obecny wszędzie tam, gdzie występuje spora rotacja ludzi bądź panują niekorzystne warunki, np. wysoka wilgoć. Dzięki swym licznym właściwościom jest wykorzystywany na szeroką skalę w budownictwie czy wykończeniu wnętrz. Płyta HPL to niezwykle trwały i estetyczny materiał, który doskonale sprawdza się w przestrzeni publicznej. Konstrukcje wykonane z laminatu służą przez długie lata, bez obaw o zniekształcenia czy wyblaknięcie kolorów. Kluczowa jest jednak odpowiednia i systematyczna dbałość.

W jaki sposób czyścić ściany z laminatu HPL?

Powierzchnia płyt HPL jest idealnie gładka i wodoodporna, dzięki czemu z łatwością można ją wyczyścić. Dodatkowo kurz, brud czy wszelkie zabrudzenie nie mają możliwości gromadzenia się, ponadto nie przywierają twardo do powierzchni płyty, stąd też są łatwe do usunięcia. Do codziennej pielęgnacji wystarczy użyć wilgotnej miękkiej szmatki, zamoczonej w ciepłej wodzie. Pozwoli to na skuteczne usuniecie kurzu. W zależności od powstałych zabrudzeń należy zastosować:

Czyszczenie świeżych zabrudzeń

Do wyczyszczenia świeżo powstałych zabrudzeń wystarczy użyć ręcznika papierowego bądź miękkiej szmatki. Proces może przeprowadzić na mokro bądź na sucho. Po przeprowadzonym czyszczeniu z dodatkiem wody należy dokładnie wytrzeć ściany suchą szmatką, najlepiej z mikrofibry.

Czyszczenie zaschniętych zabrudzeń

W przypadku dłużej utrzymujących się zabrudzeń wskazane jest zamoczenie miękkiej szmatki w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem. Środek ten nie powinien zawierać silnych związków chemicznych bądź substancji ściernych. Doskonale sprawdzi się także łagodne mleczko do czyszczenia bądź mydło. Po zakończonym myciu należy wytrzeć powierzchnię do sucha.

Czyszczenie trudnych zabrudzeń

Do kategorii trudnych zabrudzeń można zaliczyć wszelkie plamy z oleju, smaru czy tłuszczu, jak również ślady po kredkach czy flamastrach. Wyczyszczenie tego rodzaju pozostałości wymaga użycia detergentów. Przed przystąpieniem do usunięcia zabrudzeń, warto je przetrzeć wilgotną szmatką. Środek należy wlać do ciepłej wody i przy użyciu ściereczki bądź gąbki można usunąć trudne zabrudzenia. Po zakończonej czynności warto wytrzeć ścianę do sucha. W sytuacji, kiedy plany nie zostały usunięte, wówczas należy nanieść detergent na zabrudzenia i pozostawić na dłuższą chwilę, następnie powtórzyć czynność z czyszczeniem.

Usuwanie pozostałości materiału biologicznego

Do usunięcia plam z krwi, moczu bądź kału potrzebna jest woda z dodatkiem mydła bądź detergentu. Ściereczkę lub gąbkę należy zamoczyć w roztworze i dokładnie wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Na koniec należy zdezynfekować miejsce zabrudzenia.

Usuwanie pozostałości kleju czy lakieru

W przypadku zabrudzeń spowodowanych lakierem, farbą czy klejem należy zastosować rozpuszczalnik organiczny (aceton, alkohol etylowy itp.), jednak trzeba działać szybko, ponieważ po wyschnięciu usunięcie plam może okazać się niemożliwe.

Usuwanie pozostałości produktów zawierających silikon

W celu usunięcia pozostałości należy użyć szpatułki, aby ściągnąć silikon bądź masę uszczelniającą. Następnie wytrzeć resztki pozostałości rozcieńczonym rozpuszczalnikiem oraz dokładnie spłukać. Na koniec należy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką.

Usuwanie smug

Po użyciu rozpuszczalnika, na powierzchni laminatu mogą pozostać smugi. W takim przypadku należy zwilżyć je wodą i przetrzeć miękką ściereczką. Dodatkowo ściana zostanie wypolerowana.

Czego należy unikać podczas czyszczenia laminatu HPL?

Proces czyszczenia powinien odbywać się przy użyciu wody z dodatkiem mydła bądź delikatnych detergentów. W wyjątkowych sytuacjach można użyć rozpuszczalnika organicznego lub kredy polerującej. Nie zaleca się stosować wybielaczy, silnych chemicznych detergentów czy produktów ścierających. To samo dotyczy substancji mających w składzie silne kwasy oraz odkamieniaczy. Dodatkowo nie należy używać narzędzi służących do szlifowania bądź ścierania, np. środki ścierne, szczotki metalowe itp. Wymienione preparaty i akcesoria negatywnie oddziałują na powierzchnie laminatu.

Płyta HPL to niezwykle funkcjonalny i praktyczny materiał. Ściany wykonane z laminatu są proste w czyszczeniu. Dzięki gładkiej powierzchni cały proces przebiega szybko i sprawnie. Jednak należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, aby płyta mogła służyć przez długie lata. Warto zatem zachować ostrożność przy stosowaniu silniejszych środków, np. rozpuszczalników. Co ważne, systematyczna dbałość o ściany wykonane z laminatu pozwoli zachować je w idealnym stanie.