Dla większości osób laminat HPL jest mało znanym pojęciem, mimo iż meble z tego materiału otaczają nas codziennie, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Szerokie zastosowanie takiego wyposażenia, wynika z wielu właściwości oraz niezliczonych zalet płyt HPL. Dodatkowo szeroka gama dostępnych kolorów i wzorów, a także możliwość dopasowania do najbardziej skomplikowanych projektów sprawia, że laminat HPL staje się bardzo pożądanym materiałem.

Czym jest wysokociśnieniowy laminat HPL?

Laminat HPL (High Pressure Laminate) to materiał, który powstaje poprzez połączenie kilku warstw papieru rdzeniowego (impregnowanego żywicą fenolową) oraz papieru dekoracyjnego (impregnowanego żywicą melaminową). To termoutwardzone tworzywo warstwowe, które otrzymuje się w wyniku prasowania. Laminat HPL to najbardziej odporny materiał, który jest wykorzystywany do produkcji mebli czy wyposażenia wnętrz. Dodatkowo posiada wysokie walory estetyczne. 

Jak wygląda proces produkcji laminatu HPL?

Wyprodukowanie dobrego laminatu HPL jest nieco bardziej skomplikowane od tradycyjnych płyt. Liczne warstwy papieru, które są impregnowane specjalną żywicą, poddawane są sprasowaniu pod dużym ciśnieniem oraz przy odpowiednio wysokiej temperaturze. Optymalne warunki są konieczne do uzyskania pożądanego efektu, czyli twardego i wytrzymałego laminatu HPL. Co ważne, materiał ten można poddawać obróbce. 

Jakie cechy i właściwości ma laminat HPL?

Laminat HPL słynie przede wszystkim ze swej funkcjonalności oraz praktyczności. To bardzo trwały materiał, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wszelkie akty wandalizmu, np. uderzenia, zadrapania, rozrywanie czy zginanie. Materiał ten nie podlega ścieraniu, dzięki czemu zachowuje swój pierwotny wygląd. Jest również odporny na działanie środków czyszczących oraz dezynfekujących, ponadto gładka powierzchnia gwarantuje szybką i sprawną pielęgnację. Laminat HPL nie wchłania wody, stąd też meble z powodzeniem mogą być montowane w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność. 

Materiał ten jest ekologiczny i nie zawiera szkodliwych związków, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Może być również wykorzystywany w kontakcie z żywnością. Niewątpliwie ważną cechą jest również łatwość w obróbce czy prosty montaż.

Meble wykonane z laminatu HPL nie tylko są praktyczne, ale przede wszystkim wytrzymałe, stąd też użytkowane są przez długie lata. Dodatkowo mają estetyczny wygląd i występują w wielu kolorach oraz wzorach. Meble wykonane z płyt HPL stanowią doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie konieczne jest połączenie estetyki z wysoką trwałością materiału.

wysokociśnieniowy laminat HPL

Zastosowanie wysokociśnieniowego laminatu HPL w produkcji systemowych szafek

Szafki systemowe montowane są w różnej przestrzeni. Mowa tutaj o miejscach, gdzie panuje duża wilgoć, zmienność temperatury, promieniowanie UV, spora rotacja osób itp. Właśnie dlatego meble muszą być trwałe i wytrzymałe. Szafki systemowe najczęściej są montowane w szatniach: szkolnych, basenowych czy sportowych. Swoje zastosowanie znajdują również w hotelach, siłowniach, restauracjach czy sklepach. Dzięki swym właściwością są chętnie wykorzystywane również w placówkach medycznych i leczniczych, a także w aptekach, laboratoriach czy prywatnych gabinetach lekarskich. Montowane są także w biurach oraz pomieszczeniach administracyjnych. Szafki systemowe nie tylko są estetyczne, ale przede wszystkim trwałe i niezawodne. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup szafek wykonanych z laminatu HPL.

Jakie są korzyści dla użytkowników systemowych szafek?

Szafki systemowe z laminatu HPL to przede wszystkim trwałość, wygoda użytkowania, praktyczność oraz wysokie walory estetyczne. Dzięki swym właściwością mogą być montowane w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność, zmienność temperatur czy promieniowanie UV, gdyż czynniki te, nie oddziałują negatywnie na laminat. Wszystko to sprawia, że szafki systemowe są użytkowane przez długie lata bez obaw o zniszczenie czy zniekształcenie. Co ważne, gładka powierzchnia pozwala na szybkie i sprawne czyszczenie, ponadto uniemożliwia rozwój wszelkich drobnoustrojów, co jest niezwykle ważne w placówkach medycznych. Dużym walorem laminatu HPL jest również dostępność szerokiej gamy wzorów oraz kolorów, dzięki czemu bez trudu można dopasować meble do wystroju wnętrz.

Dzięki swym właściwościom laminat HPL jest wykorzystywany w budownictwie na szeroką skalę. Cieszy się sporym zainteresowaniem wśród architektów i projektantów wnętrz. Laminat HPL to połączenie estetyki z wytrzymałością oraz odpornością na wiele szkodliwych czynników.