System cichego domyku coraz częściej stosuje się w produkcji drzwi czy szuflad. Rozwiązanie takie ma bowiem wiele zalet. System grawitacyjny zapewnia największą wygodę, komfort i funkcjonalność. Nie bez powodu produkty, które wykorzystują system samo zamykania często określa się jako soft close. Interesuje Cię delikatne zamykanie i otwieranie drzwi? Sprawdź jak działa system grawitacyjnego domykania drzwi.

Czym jest system grawitacyjny

Nazwa systemu grawitacyjnego (inaczej nazywanego delikatnym samo zamykaniem) pochodzi od zjawiska, jakim jest ciążenie powszechne. Grawitacja to zjawisko naturalne, które polega na tym, że obiekty posiadające masę lub energię wzajemnie się przyciągają. Zjawisko fizyczne opisuje dobrze teoria względności, a także prawo powszechnego ciążenia Isaaca Newtona. Bezgłośne domykanie drzwi jest możliwe dzięki zawiasom, które, chociaż wyglądają jak zwykłe zawiasy, to ich konstrukcja posiadane dodatkowy tłoczek, który spowalnia domyk, zapobiegając trzaskaniu i chroniąc drzwi

Na czym polega system grawitacyjnego domykania drzwi

Jeśli podczas zamykania drzwi użyje się zbyt wiele siły dochodzi do trzaskania, które powstaje wskutek wytworzenia drań. W ten sposób niszą się okucia, zawiasy, prowadnice, a często dochodzi także do zniszczeń mocowań, wypadania śrubek czy nawet do utraty wypoziomowania drzwi. Co więcej, trzaskanie drzwiami bywa krępujące, irytujące i niekulturalne. System grawitacyjnego domykania drzwi nie pozwoli im trzasnąć nawet przy użyciu większej siły. 

Zalety cichego zamykania drzwi:

  • płynne otwieranie i zamykanie drzwi
  • bezgłośne zamykanie drzwi
  • zachowanie ciszy i harmonii
  • brak trzaskania
  • komfort użytkowania
  • funkcjonalność
  • płynne otwieranie i zamykanie drzwi

System delikatnego samozamykania – gdzie i kiedy warto?

System samo domykania to idealne rozwiązanie do domów prywatnych, gdzie domownicy lubią spokój i ciszę, a także chcą czuć się komfortowo i bezpiecznie. System grawitacyjnego domykania drzwi działa jak amortyzator, dzięki któremu drzwi są chronione. Z tego powodu drzwi z samo zamykaniem są chętnie wybierane do różnego rodzaju inwestycji w budynkach użyteczności publicznej. Korzystanie z toalety przez wiele osób w różnym wieku, płci, postawie, przyzwyczajeniach itp. sprawia, że drzwi są narażone na szybsze zniszczenie. Drzwi z systemem delikatnego zamykania to gwarancja zadowolenia i dłuższej żywotności produktów.

Jakie drzwi z systemem grawitacyjnego domykania drzwi wybrać?

Komfort cichego domyku sprawia, że inne rozwiązania wydają się mniej atrakcyjne. Chociaż cichy domyk to stosunkowo współczesne udogodnienie, to zawiasy z systemem cichego domyku są oczekiwaniem wielu osób. W trosce o jak najwyższy komfort używania naszych produktów w naszej ofercie posiadamy kabiny sanitarne (różne kolekcje kabin prysznicowych i WC) z systemem samo domykających się drzwi. 

system grawitacyjnego domykania drzwi
System grawitacyjny zapewnia największą wygodę, komfort i funkcjonalność

Kabiny prysznicowe

Na wyróżnienie zasługuje między innym system ACER, czyli wygodna kabina prysznicowa do łazienek, którą wyróżniają elementy ze stali nierdzewnej, a także zestaw uszczelek, które gwarantują wysoką jakość. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też bezkompromisowy system kabin ALMUS, w których zastosowano system samo zamykania drzwi wahadłowych, które zostały wyprodukowane, aby sprostać niestandardowym wymaganiom. System wahadłowy idealnie pasuje do pomieszczeń o niewielkim metrażu, a samo zamykanie sprawdzi się bez względu na panujące warunki.

Systemy WC

Kabiny sanitarne WC z systemem samo domykania się to kolekcje MORUS, QUERCUS i PINUS. Zastosowane w nich rozwiązania doskonale sprawdzą się w budynkach takich jak biura, galerie handlowe, urzędy, siłownie czy baseny. Zapewniają intymność i wyglądają elegancko, jednocześnie spełniając wymagania sanitarne. Systemy okuć ze stali nierdzewnej są uzupełnione o optymalne rozwiązanie, dzięki któremu drzwi zamykają się wykorzystując siłę grawitacji. Drzwi mogą być w kolorze płyty lub kolorowe, zamek z sygnalizacją otwarte/zamknięte. Dzięki temu drzwi zyskują pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo.