Każdy inwestor, który podjął się zaprojektowania budynku publicznego, wie, jak ważnym i trudnym w wyposażeniu pomieszczeniem są toalety. Planując ich wygląd, należy mieć na względzie szereg wymogów prawnych. Toalety stanowią także nieoficjalną wizytówkę budynku. Nie każda goszcząca w biurowcu osoba odwiedzi jego salę konferencyjną, ale każda prawdopodobnie odczuje potrzebę skorzystania z łazienki. Eleganckim rozwiązaniem dla publicznych toalet są gięte blaty umywalkowe. W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o nich.

Zastosowanie giętych blatów umywalkowych

Blaty umywalkowe to rozwiązanie powszechnie stosowane w toaletach publicznych, w których często na jednej ścianie znajduje się kilka umywalek i luster. Przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie stanowią bowiem, że w budynkach użyteczności publicznej i zakładach pracy powinna znajdować się co najmniej jedna umywalka na dwadzieścia osób.

Blaty umywalkowe przede wszystkim stanowią podporę dla zainstalowanych w toalecie umywalek. Ich miski mogą być albo ułożone na blacie, albo weń wpuszczone, umywalka stanowi wtedy obniżenie powierzchni blatu. Osoby korzystające z tego typu łazienek z reguły chwalą sobie istnienie przestrzeni, na której można wygodnie położyć torebkę lub kosmetyczkę. Obsługa toalety może także ustawiać na blatach umywalkowych mydelniczki, dozowniki z płynem dezynfekującym i rolki ręczników papierowych.

Nie ma przeciwwskazań, by blat umywalkowy nie spełniał również funkcji dekoracyjnej. Często umieszcza się na nim w doniczkach rośliny lubiące wilgotny i ciepły klimat. Za szczególnie estetyczny wybór uważa się gięte blaty łazienkowe charakteryzujące się wpuszczeniem umywalki do środka blatu i wykorzystaniem różnych grubości laminatu.

Blaty umywalkowe w toaletach publicznych – jakie reguły należy zastosować?

Najważniejszym wymaganiem, jakie powinniśmy stawiać umywalkom w toaletach publicznych, jest zapewnienie komfortu ich użytkownikom. Przyjmuje się, że wygodne wymiary umywalki zaczynają się od 50 cm długości i 40 cm szerokości. Pomiędzy środkami dwóch położonych obok siebie umywalek należy pozostawić odległość co najmniej 80 cm. Podejście kanalizacyjne standardowych umywalek powinno znajdować się na wysokości od 50 do 55 cm nad podłogą.

zalety giętych blatów umywalkowych
Giety blat umywalkowy jest niezwykle wytrzymały i prosty w czyszczeniu

Gięty blat umywalkowy – jak powstaje i z czego jest wykonany?

Materiałem budulcowych giętych blatów umywalkowych jest laminat wysokociśnieniowy HPL. Jest on wytwarzany w procesie impregnacji papieru żywicą fenolową, który następnie podlega sprasowaniu w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem.

Kompaktowy laminat HPL może mieć różne kolory i teksturę, każdorazowo wyróżnia się jednak eleganckim minimalizmem. Do jego największych zalet należą wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i silne środki chemiczne oraz niezwykła łatwość w czyszczeniu i konserwacji. Blaty umywalkowe w przestrzeniach publicznych są przecież poddawane częstej i dokładnej dezynfekcji, dlatego tworzący je materiał musi sprostać tak intensywnej eksploatacji.

Sytuacja przedstawia się nieco inaczej podczas urządzania łazienki w domu prywatnym. Zdarza się, że osoby urządzające swoje mieszkanie decydują się na drewniany blat umywalkowy ze względu na jego wyszukany wygląd. Taki wybór wymaga jednak zastosowania często mniej wygodnej umywalki nablatowej, która zapobiegnie rozchlapywaniu się wody na jego powierzchni. Delikatny drewniany blat łazienkowy nie poradzi sobie z rzeczywistością toalety publicznej a z laminatem wysokociśnieniowym HPL przegrywa także pod względem ekonomiczności.

Zalety giętych blatów umywalkowych

W powyższych sekcjach wyjaśniliśmy, czym są gięte blaty umywalkowe, jakie reguły budowlane ich dotyczą i w jaki sposób wytwarza się te elementy wyposażenia toalet. Pora opowiedzieć więcej o korzyściach, jakie płyną z ich instalacji. Do zalet giętych blatów umywalkowych należą:

  • Możliwość ukrycia przed wzrokiem osób odwiedzających toaletę nieestetycznych elementów montażowych, jak rury odpływowe czy syfon. To prosty sposób, by tak banalne miejsce jak łazienka pozytywnie wpłynęło na luksusowy wizerunek firmowego budynku;
  • Uzyskanie surowego, nowoczesnego wystroju wnętrza, w którym wszystkie umywalki stanowią jednolitą, płaską bryłę. Takie rozwiązanie optycznie powiększa i porządkuje pomieszczenie a sfera umywalkowa zyskuje na lekkości;
  • Możliwość dekoracji blatu roślinami i figurami, które podkreślą indywidualny charakter budynku;
  • Wytrzymałość blatu, którą zawdzięcza on swojemu budulcowi – niezwykle odpornemu laminatowi wysokociśnieniowemu HPL.