Szafki systemowe są standardem w wielu miejscach, nie tylko publicznych. Najczęściej są wykonane z trwałego i odpornego na uszkodzenia laminatu HPL. Jednak bez względu na miejsce ich przeznaczenia, najważniejszym aspektem jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Zamki są obowiązkowym wyposażeniem każdej szafki.

Jakie zamki stosuje się w szafkach systemowych?

Najczęściej szafki systemowe wyposażone są w standardowy kluczyk lub zamek elektryczny.

Zamek na kluczyk jest często praktykowanym rozwiązaniem, głównie ze względu na funkcjonalność oraz praktyczność. Dodatkowo to uniwersalne zamknięcie, ponieważ może być montowane praktycznie w każdym rodzaju szafki. Działanie takiego zamka jest niezwykle proste. Otwarcie i zamknięcie odbywa się przy pomocy klucza, który przesuwa zasuwkę znajdującą się wewnątrz szafki. Dużą zaletą jest fakt, że można je montować nie tylko w szafkach, ale także w innych meblach domowych czy biurowych. Zamki wykonywane są z trwałych i solidnych materiałów, ponadto są odporne na czynniki mechaniczne oraz cechują się uniwersalnością. Wszystko to sprawia, że takie zabezpieczenie może być używane przez długi okres. Ich dużą zaletą jest również fakt, że mogą być montowane bez względu na materiał, z jakiego została wykonana szafka.

Z kolei zamki elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Taki rodzaj zabezpieczeń częściej spotykany jest na siłowni, obiektach sportowych czy w hotelach. Jednak z powodzeniem są wykorzystywane do w biurach, na lotniskach czy wyższych uczelniach. Zamki elektryczne uchodzą za bezpieczne i niezawodne, ponadto posiadają znaczące walory estetyczne. Ich otwieranie lub zamykanie polega na wpisaniu ciągu cyfr, lub przyłożeniu specjalnej karty bądź breloka. Cechują się wygodą oraz prostotą działania.

Jakie są ich wady i zalety?

Niezależnie od wyboru zamka, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Choć standardowe kluczyki są coraz rzadziej montowane, to z pewnością cechują się praktycznością. Wynika to głównie z faktu, że podczas przerwy w dostawie prądu można swobodnie otwierać i zamykać szafkę, co nie jest możliwe w przypadku zamków elektrycznych. Kluczyki są mniej problematyczne w przypadku ich zgubienia. Dodatkowo są łatwe w obsłudze, a montaż nowego zamka jest bardzo prosty. Co więcej, dzięki sporej dostępności takich zamków można je swobodnie dostosować do indywidualnych potrzeb. Jednak są mniej trwałe niż zamki elektryczne, co z pewnością jest ich wadą. Znacznie częściej ulegają również zniszczeniu.

Zamki elektryczne to nowoczesne i designerskie rozwiązanie, które jest coraz częściej wykorzystywane. Ich główną zaletą jest trwałość i prostota w obsłudze, ponadto cechują się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu z powodzeniem służą przez długie lata. Klienci chętniej wybierają właśnie ten rodzaj zabezpieczenia. Zamki elektryczne pozwalają na bezpieczniejsze zabezpieczenie mienia czy rzeczy osobistych, ponieważ dostęp do szafki przez osoby postronne, jest znacznie trudniejszy niż w przypadku zamków na kluczyk.

Szafki systemowe zamykane na kluczyk

Dlaczego wybór rodzaju zamka ma znaczenie?

Wybór konkretnego zabezpieczenia oraz jego modelu powinien być dostosowany do użytkowników, a także specyfiki danego obiektu. Warto również wziąć pod uwagę poziom zabezpieczenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest kluczyk, który jest prosty w obsłudze i bardzo wygodny. Jednak zamki elektryczne będą bezpieczniejsze. Kody zabezpieczające są praktycznie nie do złamania dla osób postronnych. Wybór odpowiedniego zamka w dużej mierze będzie uzależniony, od tego, co ma być chronione. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę również grupę docelową. W szkołach czy przedszkolach znacznie lepiej sprawdzą się klucze, natomiast obiekty sportowe czy siłownie warto wyposażyć w zamek elektryczny.

Z jakimi wyzwaniami muszą sobie radzić zamki zabezpieczające?

Zamki w szafkach przede wszystkim muszą być trwałe i wytrzymałe ze względu na dużą częstotliwość ich eksploatacji. Dodatkowo muszą być niezawodne tak, aby użytkownik bez problemu mógł zamknąć i otworzyć dany mebel. Dużą zaletą będzie także zabezpieczenie przed wyrwaniem czy wyłamaniem. Szafki znajdują się również w miejscach, gdzie panuje duża wilgotność powietrza, dlatego muszą być odporne na korozje.

Niezależnie czy wybór padnie na zamek elektryczny, czy kluczyk, muszą one spełniać swoje funkcje. Ich zadaniem jest ochrona rzeczy osobistych lub ważnych przedmiotów czy dokumentów. Ważne, aby cechowały się solidnością i niezawodnością.