Toalety w przedszkolach powinny być przede wszystkim wygodne,  bezpieczne i przystosowane do potrzeb najmłodszych dzieci. Kabiny, które wybiera się do tego celu będą przypominały kabiny stosowane w biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej, ale ze względu na specyficzne zastosowanie będą musiały spełniać określone wymogi i przepisy prawa. Jak wyglądają kabiny przedszkolne, ile powinno znaleźć się ich w placówce i jak prawidłowo wyposażyć łazienkę w przedszkolu?

Kabiny przedszkolne według przepisów prawa

Obowiązujące rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny w szkołach i przedszkolach wskazują, że w toaletach w przedszkolu powinna znaleźć się co najmniej jedna kabina na 20 osób. W praktyce takich kabin stawia się zwykle więcej, by zapewnić dzieciom komfort i wygodę korzystania podczas zajęć w przedszkolu. Nawet przy małych grupach stawia się zwykle toaletę przynależącą do każdej sali przedszkolnej, tak by najmłodsi mogli korzystać z niej bez większego problemu.

Wymogi prawa precyzują też, że kabiny przedszkolne powinny mieć standardowo 60 cm szerokości, 140 cm wysokości i 120 cm głębokości oraz zostać wyposażone w specjalny zamek umożliwiający otwarcie kabiny od zewnątrz. Ze względu na bezpieczeństwo i prywatność dzieci, zwykle stosuje się tu małe prześwity od podłogi (ok. 15 cm), a większe prześwity w górnej części kabiny.

Dla bezpieczeństwa i wygody dzieci, drzwiczki w kabinach toaletowych powinny być lekkie, zawieszone na wytrzymałych zawiasach grawitacyjnych i na tyle nieduże, by dziecko bez problemu poradziło sobie z ich otwieraniem. Kabiny przedszkolne mogą być wyposażone w pojedyncze lub podwójne, skrzydłowe drzwi.

Wśród wymogów dla kabin przedszkolnych pojawia się również kwestia wieku dzieci. 6-cio latki radzą sobie z toaletą znacznie lepiej, niż dzieci 3 czy 4-letnie, dlatego kabiny toaletowe powinny być projektowane i przystosowane zgodnie z potrzebami grupy wiekowej. Toalety dla najmłodszych często wyglądają jak miniaturowe, ale to dzięki nim dziecko może bez problemu trenować korzystanie z toalety w wygodnych, bezpiecznych warunkach i pod okiem nauczyciela.

Wyposażenie łazienki w przedszkolu – o tym należy pamiętać

W przedszkolnej łazience najważniejsze jest zachowanie higieny. To na tym etapie dzieci uczą się tego, jak ważne jest regularne mycie rąk czy załatwianie swoich potrzeb, dlatego toalety w przedszkolu powinny być wyposażone w umywalki, dozowniki z mydłem i ręczniki do wycierania dłoni, wszystkie dostępne w zasięgu dzieci. Toaleta w przedszkolu musi być w pełni bezpieczna, bo choć zwykle dzieci korzystają z niej pod nadzorem nauczyciela, ewentualne zagrożenia należy wyeliminować już na etapie projektu łazienki. W szkołach i przedszkolach warto pamiętać też o przystosowaniu toalet do potrzeb uczniów niepełnosprawnych – w toaletach mogą pojawić się specjalne poręcze, szersze kabiny i lepiej przystosowana infrastruktura ułatwiająca korzystanie z WC.

Z jakich materiałów produkuje się kabiny przedszkolne?

Jednym z najważniejszych przepisów obowiązujących dla kabin przedszkolnych i wszystkich kabin toaletowych w miejscach publicznych jest konieczność zachowania najwyższej higieny i bezpieczeństwa dla zdrowia. Z tego względu kabiny przedszkolne powinny być projektowane i wykonane jedynie z bezpiecznych materiałów gwarantujących łatwe utrzymanie łazienki w czystości i pełną dezynfekcję wszystkich powierzchni zapobiegającą gromadzeniu się bakterii.

Materiały wykorzystywane do projektów kabin sanitarnych to materiały o gładkiej powierzchni, odporne na ścieranie i środki dezynfekujące. Najczęściej spotyka się tu specjalnie profilowane aluminium, lekkie płyty biurowe oraz laminaty. W przedszkolach kabiny najczęściej tworzy się w ciekawej kolorystyce odpowiadającej wyposażeniu przedszkola i tworzącej warunki przyjazne dla dzieci. Toalety w przedszkolach są zawsze zawieszone nisko, ułatwiając dzieciom korzystanie z ubikacji, a same kabiny tworzone tak, by dzieci miały też poczucie prywatności podczas korzystania z WC.

kabiny przedszkolne