Każdy z nas doskonale zna kabiny sanitarne i systemowe, które od lat są obecne w przestrzeni publicznej. To nowoczesne rozwiązania, spełniające wszelkie wymogi, ponadto świetnie wpisują się w trendy. Typ kabin znacząco różni się od pamiętnych murowanych toalet. Dzięki lekkim, wytrzymałym i praktycznym tworzywom, systemy są eksploatowane przez długie lata bez obaw o zniekształcenia czy zniszczenia. Warto zatem zapoznać się z rodzajami kabin toaletowych.
Jak skonstruowane są kabiny toaletowe?
Kabiny WC projektowane są z myślą o trwałości oraz możliwości utrzymania wysokiej higieny. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortowych i intymnych warunków podczas korzystania. Konstrukcja kabiny toaletowej składa się z:
- ścian bocznych i tylnych – muszą być wykonane z wysoce odpornych materiałów, zwłaszcza na wilgoć, częste dezynfekcje czy akty wandalizmu. Dodatkowo powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Stąd też najczęściej wykorzystywanym materiałem jest laminat HPL, spełniający powyższe wymagania. Ściany montowane są zazwyczaj na profilach stalowych;
- drzwi – wykonywane są z tych samych materiałów co ściany. Posiadają zamontowane zabezpieczenie służące do zamykania się wewnątrz, natomiast z zewnątrz zamek sygnalizuje, że dana kabina jest zajęta (zazwyczaj w kolorze czerwonym, który zmienia się wraz z przesunięciem klamki);
- dodatkowych akcesoriów – na ścianach i drzwiach zazwyczaj montowane są dodatkowe akcesoria. Mowa tutaj przede wszystkim o uchwytach czy haczykach;
- okuć – wykonywane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu gwarantują wysoką trwałość każdego elementu;
Kabiny toaletowe zwykle montowane są do podłoża, ściany i/lub sufitu na stałe. Najczęściej między podłogą a dolną krawędzią kabiny jest prześwit.
Jakie są rodzaje kabin toaletowych?
Kabiny WC można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich są konstrukcje zabudowane do podłoża. To najczęściej wybierany typ zabudowy. Dedykowany jest do łazienek, znajdujących się w miejscu publicznym. Tego rodzaju systemy spełniają swoją funkcję przede wszystkim w centrach handlowych, na basenach, siłowniach, klubach sportowych, dworcach, w teatrach, budynkach użyteczności publicznej czy miejscach pracy. Zapewniają maksymalną intymność oraz wygodę korzystania. Wysokość systemu sięga zazwyczaj 2 metrów lub wyżej, dzięki czemu każdy użytkownik może czuć się komfortowo. Drugim rodzajem są kabiny WC z prześwitem, czyli wolną przestrzenią między podłożem/sufitem a elementami kabiny. Takie systemy najczęściej montowane są w przedszkolach lub w miejscach dedykowanych małym dzieciom. Wysokość drzwi sięga 130 cm, co pozwala na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa poprzez możliwość sprawowania kontroli przez dorosłego, jednocześnie nie naruszając przestrzeni intymnej dziecka. Prześwit do podłogi wynosi 15 cm. W zależności od zapotrzebowania, można zdecydować się na kabiny toaletowe z drzwiami wahadłowymi lub na wersję jednoskrzydłową. Oba typy gwarantują maksymalny komfort użytkowania, ponadto chronią przed typowymi zdarzeniami, np. przytrzaśnięcia palców.
Kabiny toaletowe z prześwitem czy bez – zalety i wady
Kabiny toaletowe znajdują szerokie zastosowanie w przestrzeni publicznej. Jednak poszczególne rodzaje mają swoje wady i zalety.
Do atutów obu systemów można zaliczyć:
- szerokie możliwości montażu;
- wytrzymałość;
- trwałość;
- funkcjonalność;
- praktyczność;
- odporność na uszkodzenia i działanie szkodliwych czynników, np. wilgoć;
- łatwość czyszczenia;
- szybka i bezproblemowa dezynfekcja;
- niezawodność;
- łatwość użytkowania;
- wygoda podczas korzystania z toalety;
- możliwość dostosowania kabiny do indywidualnych potrzeb;
- wysokie walory estetyczne.
Dodatkowo do zalet kabin toaletowych bez prześwitu można zaliczyć:
- komfort i intymność podczas korzystania z toalety, niezależnie od wzrostu użytkownika;
- doskonale sprawdzają się w wymagającym środowisku.
Wśród atutów kabin toaletowych z prześwitem dodatkowo można również wymienić:
- bezpieczne i komfortowe warunki korzystania z toalety przez mniejsze dzieci;
- możliwość dostosowania wysokości kabiny do wymagań młodszych użytkowników.
Tego typu systemy cechują się przede wszystkim wszechstronnością i niezawodnością, stąd też nie mają wad. Jednak kluczowa jest systematyczna i prawidłowa dbałość o czystość kabin toaletowych. Liczne zalety przekładają się więc na niesłabnącą popularność, o czym świadczy wzrost popytu na tego rodzaju elementy wyposażenia przestrzeni publicznej.
Wybór pomiędzy kabiną toaletową z prześwitem lub bez, powinien być podyktowany konkretnym zapotrzebowaniem. Oba rozwiązania cechują się licznymi atutami i świetnie sprawdzają się w miejscach publicznych. Chcąc zakupić wysokiej jakości kabiny toaletowe, warto zapoznać się z ofertą firmy Green Panel, która proponuje szeroki wybór, dostosowany do indywidualnych preferencji.