Wizerunek toalet publicznych znacząco uległ zmianie. Jeszcze do niedawna wiele osób niechętnie korzystało z tego typu miejsc lub całkowicie ich unikało. Jednak w ciągu ostatnich lat wiele się zmieniło w tej kwestii. Toalety znajdujące się w miejscach użyteczności publicznej muszą spełniać szereg wymogów sanitarnych i higienicznych.

Jak powinna wyglądać łazienka w miejscu publicznym?

Jeszcze do niedawna łazienki publiczne kojarzyły nam się z miejscami, które ogólnie rzecz ujmując, nie należały do najczystszych, jednak dużo się zmieniło w tej kwestii. Każdy zarządca budynku musi dostosować się do przepisów prawnych, które jasno określają, że toalety mają być miejscem czystym, zadbanym i higienicznym. Projektując toalety publiczne, należy wziąć pod uwagę grupę docelową, która będzie z nich korzystać. To zarówno osoby młode, starsze, jak i niepełnosprawne. Ważny jest także podział na płeć. Miejsce również jest kluczowe, ponieważ inaczej będzie wyglądać łazienka w centrum handlowym, a inaczej w szpitalach. Dodatkowo przepisy jasno określają odpowiednie wymiary łazienki publicznej, których należy bezwzględnie przestrzegać. Podłoga musi być wykonana z materiału, który będzie łatwy w utrzymaniu czystości, jednak nie może być śliski. Z tego względu preferuje się płytki ceramiczne, ponadto nie chłoną one wody. Drzwi mają być zamykane samoczynnie, a łazienka powinna być wentylowana. Pomieszczenia muszą mieć wysokość co najmniej 2,5 m. Oświetlenie również jest ważne, dlatego zaleca się energooszczędne żarówki. Rozmieszczenie światła powinno zapewnić pełen komfort użytkowania. Ważne jest także prawidłowe i przejrzyste oznakowanie toalet, uwzględniając podział na płeć oraz osoby niepełnosprawne i matki karmiące.

W miejscach publicznych koniecznie muszą być umieszczone tabliczki informujące, gdzie znajduje się toaleta lub strzałki z wyznaczonym kierunkiem. Wyposażenie łazienek użyteczności publicznej musi uwzględniać odpowiednią ilość ubikacji i umywalek, dostosowaną do liczby osób korzystających. W przypadku toalet przeznaczonych dla mężczyzn konieczne jest umieszczenie pisuarów. Dodatkowo takie pomieszczenie musi być wyposażone w: dozowniki z mydłem, odpowiednią ilość suszarek do rąk, pojemniki z ręcznikami papierowymi, środki dezynfekujące, kosz na śmieci oraz odświeżacz powietrza. W kabinach WC koniecznie muszą znajdować się: papier toaletowy, szczotka do WC oraz mały pojemnik na odpady higieniczne. W toaletach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych konieczne jest prawidłowe umiejscowienie odpowiednich uchwytów. Z kolei w łazienkach dla matek z dziećmi należy umieścić przewijak dla niemowląt.

Jak zadbać o komfort, bezpieczeństwo i higienę osób korzystających na co dzień z łazienek publicznych?

W łazienkach publicznych bezpieczeństwo, komfort i higiena stanowią kluczowy aspekt. Najważniejsza jest systematyczna dbałość o czystość tego miejsca. Już na etapie wykończenia tych pomieszczeń należy zwrócić uwagę na pewne aspekty. Z tego właśnie względu rury powinny być ukryte. Z kolei te, które pozostają widoczne, muszą być chromowane. Wszystkie kable wraz z przewodami nie mogą stanowić zagrożenia, dlatego konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie i schowanie. Dodatkowo projektując łazienkę, należy unikać ostrych krawędzi. Zarówno podłoga, jak i ściany muszą być wykonane z materiałów, które w łatwy i szybki sposób można wyczyścić, ponadto posadzka nie może być śliska. W kabinach warto zamontować haczyki, na których można będzie zawiesić ubranie lub torebkę. Ważne jest także, aby płyny dezynfekujące oraz mydła były systematycznie uzupełniane. Wyposażenie łazienek publicznych musi być w pełni dostosowane do potrzeb osób korzystających, co znacząco wpłynie na ich komfort oraz bezpieczeństwo. Dodatkowym aspektem, który znacząco ułatwi korzystanie z publicznej toalety, będzie odpowiednio dobrane oświetlenie. Dobrze, aby nie było ono zbyt ostre. Jeśli sprzyjają temu warunki, można również umieścić łatwe w utrzymaniu kwiaty, które lubią wilgotne powietrze. Nie jest to oczywiście wymagane, jednak znacząco podnosi standard publicznych toalet.

Projektując łazienkę znajdującą się w miejscu publicznym, koniecznie należy uwzględnić obowiązujące przepisy. To właśnie dzięki nim korzystanie z takich miejsc ma być komfortowe i bezpieczne. Równie ważna jest czystość i higiena, dlatego zarządcy budynków użyteczności publicznej starają się, aby toaleta była utrzymana na najwyższym poziomie.