Jeszcze do niedawna łazienki publiczne były kojarzone z brudem, nieprzyjemnym zapachem oraz brakiem podstawowych środków higieny. Dużo się jednak w tej kwestii zmieniło. Obecne w większości przypadków takie miejsca cechują się dużą dbałością o czystość i komfortowe warunki korzystania. Sanitariaty publiczne muszą spełnić szereg wymagań dotyczących higieny, bezpieczeństwa i wygody użytkowania.

Na jakie niebezpieczeństwa narażone są lustra w publicznych łazienkach?

Toaleta publiczna powinna być nie tylko funkcjonalnym miejscem, ale przede wszystkim cechującym się wysoką dbałością o czystość, zapewniając przy tym komfortowe korzystanie. Niestety jest też pomieszczeniem narażonym na częste akty wandalizmu. Z tego też powodu wszystkie urządzenia i elementy muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, zapewniających trwałość i odporność na zniszczenia. Łazienki publiczne muszą być dostosowane do potrzeb wszystkich osób, w tym także tych z niepełnosprawnościami. Podczas projektowania należy uwzględnić odpowiednie wymiary oraz elementy wyposażenia. Ważna jest także aranżacja i wystrój danego pomieszczenia. Samoczynnie zamykające się drzwi, mydło, ciepła woda, ręczniki papierowe, suszarki do rąk oraz lustra nad umywalką, stanowią standardowe wyposażenie każdej publicznej łazienki. Użytkowanie toalet publicznych cechuje się wysoką intensywnością, w szczególności w takich miejscach, jak galerie handlowe, kina czy restauracje. Obowiązkowym wyposażeniem każdej łazienki oczywiście oprócz sanitariatów i umywalek jest lustro, które pełni ważną funkcję w codziennym użytku, ponadto nadaje odpowiedniego charakteru całej przestrzeni. Niestety jest ono narażone na częste zabrudzenia i kontakt z wodą, która po wyschnięciu pozostawia nieestetyczne plamy. Dodatkowo są podatne na zarysowania. Często zdarza się, że to właśnie lustra stają się obiektem ataku wandali, ponieważ materiał, z jakiego są wykonane, jest podatny na uszkodzenia. Z kolei defekt lustra stwarza ryzyko skaleczenia.

Czym kierować się przy wyborze takiego lustra?

Lustro pełni istotną funkcję, nie tylko w damskich, ale także w męskich łazienkach. Trudno jest sobie wyobrazić komfortowe korzystanie z toalety bez tego prostego, a jednocześnie bardzo funkcjonalnego dodatku. Warto mieć na uwadze, że nie każde lustro wygląda tak samo. Poszczególne modele różnią się między sobą kolorystyką. Wykonywane są ze szkła bezbarwnego lub barwionego. Dostępne są lustra brązowe, srebrne, złote, zielone, niebieskie czy grafitowe. Można także zakupić opcję mieszaną, gdzie górna powierzchnia ma inny kolor niż dolna. Jednak najbardziej funkcjonalne są lustra bezbarwne, ponieważ cechują się najwyższym współczynnikiem odbicia. Lustra posiadają szereg zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość przejrzenia się oraz sprawdzenie, czy poprawienie swojego wyglądu. To właśnie one umożliwiają wykonanie wszelkich czynności pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Jednak lustra cechują się jeszcze jedną ważną zaletą. Otóż ich odpowiedni dobór sprawi, że dane pomieszczenie optycznie się powiększy. Taki zabieg często jest wykorzystywany w niewielkich przestrzeniach.

lustro w łazience publicznej

Dobierając odpowiednie lustro do łazienki publicznej, kluczowe jest uwzględnienie kilku istotnych aspektów. Pierwszym z nich jest prawidłowe dostosowanie do konkretnej przestrzeni. Przykładowo lustra na całą ścianę nie tylko optycznie powiększą pomieszczenie, ale będą także bardzo funkcjonalne oraz sprawią, że wnętrze będzie bardziej jasne i ciekawsze. Kolejnym aspektem jest odpowiednia wysokość montażu. Tutaj należy uwzględnić, że z łazienki publicznej będą korzystać zarówno osoby niskie, jak i wysokie i każdy z nich musi czuć się komfortowo. Koniecznie należy uwzględnić osoby niepełnosprawne. Tutaj warto pamiętać, że przepisy jasno określają, że lustro nie może być zamontowane wyżej niż 100 cm. Nieodzownym wyposażeniem każdej łazienki są także blaty umywalkowe. Najlepiej, aby lustra były dobrane pod ich wielkość. Z powodzeniem można dostosować do niej rozmiar lustra. Dobrym pomysłem jest także montaż w osi symetrii umywalki. Warto pamiętać, że blaty umywalkowe są wykonywane z trwałych i odpornych na wilgoć materiałów, jednocześnie muszą być łatwe w utrzymaniu czystości. Tutaj idealnie sprawdzi się laminat kompaktowy HPL.

Łazienka jest miejscem, które poza nienaganną higieną musi cechować się komfortowym użytkowaniem. Duże znaczenie ma tutaj odpowiednie wyposażenie oraz utrzymanie jej w czystości. Lustro jest jednym z tych elementów, które koniecznie musi znajdować się w toalecie nie tylko publicznej.