Skrzynki elektryczne mają szerokie zastosowanie w układach elektroenergetycznych. To właśnie one odpowiedzialne są za przesyłanie energii, bez nich nie byłoby możliwe korzystanie z prądu w danym obiekcie. Skrzynki elektryczne są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie energia jest doprowadzana do wielu pomieszczeń. Montowane są zarówno w domach, jak i przestrzeni publicznej. Oprócz bezpiecznego przesyłania energii skrzynki chronią całą instalację przed przepaleniem, zapobiegając pożarom. Chcąc, aby rozdzielnia elektryczna była w pełni bezpieczna, należy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu. 

Czym jest skrzynka elektryczna?

Skrzynka elektryczna inaczej nazywana rozdzielnią elektryczną lub tablicą rozdzielczą służy do rozdziału, przetwarzania oraz przesyłania energii elektrycznej pomiędzy obwodami. Chroni, łączy i rozdziela obwody elektryczne oraz urządzenia sterownicze. Rozdzielnica elektryczna swoim wyglądem przypomina skrzynkę, najczęściej wykonywana jest z wytrzymałej oraz trwałej blachy stalowej i skutecznie zabezpiecza obwody przed zabrudzeniami, wilgocią czy uszkodzeniami. Rozdzielnice posiadają wyłączniki, które odpinają prąd w razie wystąpienia awarii. Takie zabezpieczenie znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Ważnym aspektem jest odpowiednie miejsce montażu, zwłaszcza w miejscach publicznych. Tablica może być zamontowana w ścianie lub na jej powierzchni. Jednak należy pamiętać, że miejsce montażu musi być suche i zabezpieczone przed wilgocią. Istotne jest również zachowanie odpowiedniej odległości od rur gazowych oraz wodociągowych. Jednocześnie skrzynka musi być umiejscowiona tak, aby dostęp do niej nie był utrudniony, na wypadek awarii bądź sytuacji kryzysowej, np. pożar. Ważnym aspektem jest również podłoże, które musi być równe, stąd też skrzynka nie powinna być montowana np. nad schodami. Optymalna wysokość zawieszenia rozdzielni to od 0,5 m do 2 m. Takie umiejscowienie pozwoli na swobodny dostęp każdej osobie bez konieczności wspinania się. Kluczowym aspektem jest również odpowiednie zabezpieczenie skrzynki tak, aby osoby niepożądane nie miały dostępu do elementów, przewodzących prąd. 

Dlaczego skrzynkę elektryczną należy właściwie zabezpieczyć przed postronnymi osobami?

Nowoczesne rozdzielnice znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa. Skutecznie zabezpieczają obwody elektryczne przed uszkodzeniem bądź zniszczeniem. Jednak należy pamiętać, że prąd elektryczny jest niebezpieczny, stąd też cała instalacja powinna być odpowiednio zabezpieczona. Mowa tutaj nie tylko o poszczególnych elementach rozdzielnicy, ale także całej skrzynce. Brak odpowiedniego zabezpieczenia niesie za sobą wiele zagrożeń. Każda ingerencja może wiązać się z niebezpieczeństwem. Osoby postronne nie mogą mieć dostępu do rozdzielni elektrycznej, stąd też kluczowa jest prawidłowa ochrona, przy jednoczesnym prostym dostępie osób odpowiedzialnych za całą instalację. 

SZAFKI I SCHOWKI

Jak można zabezpieczyć i zamaskować skrzynki elektryczne?

Skrzynki elektryczne zwłaszcza w przestrzeni publicznej muszą być odpowiednio zabezpieczone przed dostępem osób postronnych. To niezwykle ważna kwestia, która wpływa na bezpieczeństwo zarówno całego obiektu, jak i ludzi, którzy się w nim znajdują. Właśnie dlatego szafki powinny być obowiązkowym elementem każdej skrzynki rozdzielczej. Co ważne, niestandardowe rozmiary tablicy nie stanowią przeszkody, gdyż odpowiednie zabezpieczenie można dostosować indywidualnie. To spore ułatwienie dla wszystkich osób, które nie znajdują rozwiązania w proponowanych systemach zabezpieczeń. Schowki czy szafki spełniają wszystkie wymogi i są optymalnym zabezpieczeniem rozdzielni elektrycznej, zwłaszcza w miejscu publicznym. Dodatkowo są trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu doskonale chronią całą instalację. Zamykane na kluczyk skutecznie uniemożliwiają dostęp osobom postronnym, całkowicie eliminując potencjalne zagrożenie bądź niebezpieczeństwo. Warto pamiętać, że skrzynki rozdzielcze, nieustannie muszą być pod nadzorem wykwalifikowanych osób. To właśnie oni jako jedyni powinni mieć dostęp do całej instalacji. Zamknięcie na kluczyk pozwoli na stałą kontrolę oraz ochronę rozdzielni. Ze względu na szeroko pojęte bezpieczeństwo warto zamontować szafki lub schowki, które są niezbędne, aby cała instalacja była w pełni chroniona, zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej.

Skrzynki elektryczne montowane są zarówno w domu, jak i przestrzeni publicznej. To właśnie one odpowiadają za przesyłanie prądu do poszczególnych pomieszczeń, a także za bezpieczeństwo całego obiektu. Ich prawidłowa praca jest niezwykle istotna. Nie mniej ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed dostępem osób postronnych. Właśnie dlatego należy zamontować specjalne skrzynki lub schowki, które skutecznie ochronią całą instalację.