Projektowanie kabin sanitarnych wymaga uwzględnienia specyficznych potrzeb dzieci oraz ich bezpieczeństwa. Popełnione błędy znacząco obniżają funkcjonalność, jak również komfort użytkowania. Warto zatem zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami oraz sposobami ich rozwiązania.
Jakie są najczęstsze błędy popełniane w projekcie kabin sanitarnych dla przedszkolaków?
Przy projektowaniu kabin dla przedszkolaków można nieświadomie popełnić istotne błędy, które negatywnie przekładają się na użytkowanie przestrzeni przez dzieci.
Oto najczęściej popełniane błędy:
- Błędnie dobrane wymiary kabiny i drzwi
Projektowanie kabin na standardowe wymiary sprawi, że będą one za wysokie dla małych dzieci. Znacząco utrudni im to korzystanie z toalet oraz może powodować niechęć do korzystania z przestrzeni sanitarnej.
Rozwiązanie:
Całe wyposażenie, w tym kabiny oraz drzwi muszą zostać dostosowane do wzrostu przedszkolaków. Standardowa wysokość powinna wynosić ok. 120-140 cm, co pozwala na komfortowe użytkowanie oraz zapewnienie prywatności maluchom, przy jednoczesnej możliwości obserwacji przez opiekunów.
- Niedostosowanie przestrzeni w kabinie
Zbyt wąskie lub małe kabiny, w których maluchy mają ograniczoną swobodę ruchu, będą powodowały dyskomfort podczas użytkowania. Jest to szczególnie problematyczne, gdy opiekun musi towarzyszyć dziecku.
Rozwiązanie:
Projektując kabiny sanitarne dla przedszkolaków, kluczowe jest, aby uwzględnić ich prawidłową powierzchnię. Umożliwi to dzieciom swobodne poruszanie się, a w razie potrzeby pozwoli opiekunom na pomoc.
- Nieodpowiednie zamki i uchwyty
W tym przypadku błąd polega na zastosowaniu zamków, które wymagają dużej siły do otwarcia/zamknięcia lub są zbyt skomplikowane w obsłudze przez małe dzieci. Może to powodować niepotrzebny stres wśród maluchów. Z kolei uchwyty mogą być zamontowane za wysoko, co uniemożliwi ich wykorzystanie.
Rozwiązanie:
Projektując kabiny sanitarne, należy wziąć pod uwagę proste oraz łatwe w użyciu zamki, które będą dostosowane do potrzeb i możliwości małych dzieci. Istotne jest także zapewnienie mechanizmu umożliwiającego otwarcie drzwi od zewnątrz tak, aby opiekun w nagłych przypadkach mógł interweniować. Z kolei uchwyty powinny być montowane na odpowiedniej wysokości, czyli ok. 80-100 cm od podłogi.
- Niewłaściwy dobór materiałów wykończeniowych
Błąd polega na wyborze materiałów, które są trudne do utrzymania w czystości, podatne na uszkodzenia oraz działanie szkodliwych czynników, np. wilgoci. Warto również mieć na uwadze, że niektóre tworzywa mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci.
Rozwiązanie:
Najlepszym materiałem na kabiny sanitarne jest laminat HPL. To niezwykle wytrzymałe, funkcjonalne i praktyczne tworzywo, które doskonale sprawdza się w wymagających warunkach. Dodatkowo jest w pełni odporne na uszkodzenia czy działanie wilgoci. Dużym atutem jest łatwe czyszczenie i dezynfekcja. Materiał ten cechuje się wysokim standardem bezpieczeństwa oraz nietoksycznością. Laminat HPL świetnie spełnia swoją funkcję we wszystkich pomieszczeniach sanitarnych.
- Zbyt mała liczba kabin sanitarnych
Zbyt mała liczba kabin może spowodować długie oczekiwanie w kolejce, co będzie szczególnie wymagające dla przedszkolaków.
Rozwiązanie:
Projektując łazienki, należy dostosować liczbę kabin sanitarnych do liczby dzieci. Zgodnie z przepisami, na każde 10-12 maluchów w przedszkolu powinna przypadać przynajmniej jedna kabina sanitarna.
- Nieprzemyślane wykończenie kabiny sanitarnej
Kabiny sanitarne powinny być odpowiednio zabezpieczone. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy, np. krawędzie są ostre, co zdecydowanie zwiększa ryzyko skaleczeń lub urazów.
Rozwiązanie:
Kluczowe jest, aby na etapie projektowania zadbać o to, by krawędzie kabin były zaokrąglone, natomiast wszelkie elementy wystające takie jak np. zamki były pozbawione ostrych krawędzi.
- Brak oznakowania kabin sanitarnych
Brak stosownego oznakowania kabin sanitarnych będzie skutkowało dezorientacją dzieci.
Rozwiązanie:
Istotne jest, aby kabiny były oznaczone w przejrzysty i zrozumiały dla maluchów sposób. Można to uczynić np. za pomocą obrazków, kolorów lub prostych symboli tak, aby dzieci bez problemu mogły rozpoznać, która kabina jest przeznaczona dla nich.
Chcąc uniknąć wszelkich błędów w projektowaniu kabin przedszkolnych, kluczowe jest, aby skupić się przede wszystkim na dostosowaniu ich wymiarów, funkcjonalności oraz bezpieczeństwa do potrzeb maluchów. Istotna jest także regularna konserwacja oraz dostosowywanie przestrzeni do zmieniających się potrzeb dzieci i personelu.