Przedszkole to miejsce, które musi być przyjazne i bezpieczne dla wszystkich dzieci. Ważna jest zarówno pozytywna atmosfera, jak i funkcjonalne oraz praktyczne wykończenie wnętrz. Jednym z kluczowych pomieszczeń jest łazienka. Nauka korzystania z tego rodzaju przestrzeni musi przebiegać w serdecznej i bezpiecznej atmosferze. Istotny jest zatem odpowiedni projekt, wykończenie i wyposażenie wnętrza.

O czym należy pamiętać, projektując łazienkę dla dzieci w przedszkolu?

Projektując łazienkę dla przedszkolaków, kluczowe jest uwzględnienie potrzeb dzieci, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa oraz higieny. Większości maluchów w wieku przedszkolnym dopiero uczy się korzystania z łazienki, znajdującej się poza ich domem. To nowe doświadczenie, w którym muszą wykazać się samodzielnością. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby projekt łazienki był dobrze przemyślany. Wnętrze musi być w pełni bezpieczne. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być dostosowane do wzrostu dzieci. Ważne jest zatem, aby były montowane na odpowiedniej wysokości tak, by maluchy swobodnie dostały do kranu, umywalki czy mydła bez konieczności stosowania stopni podwyższających. Ta sama zasada dotyczy montowania toalet, one również muszą być umiejscowione z uwzględnieniem różnej grupy wiekowej. Łazienka musi być w pełni funkcjonalna, praktyczna i bezpieczna. Stąd też warto wyposażyć ją jedynie w przydatne elementy. Co ważne, wyposażenie nie może mieć kanciastych czy ostrych krawędzi, ponieważ stwarzają one ryzyko urazów. Na ścianach warto zawiesić plakaty, obrazujące, jak prawidłowo myć ręce i przestrzegać zasad higieny.

Szczegółowe wytyczne dotyczące odpowiedniej aranżacji wnętrz w przedszkolu, zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 roku.

Jak dobrać odpowiednią kolorystykę?

Łazienka w przedszkolu musi być również przyjazna dla dzieci. Tutaj dużą rolę odgrywa odpowiedni dobór kolorystyczny. Warto postawić na jasne i przyjazne barwy. Świetnie sprawdzą się odcienie pasteli, np. jasny fiolet, błękit, delikatny różowy bądź żółty. Dobrze jest wystrzegać się krzykliwych kolorów i zbyt dużych kontrastów, które sprawiają wrażenie chaosu i wprowadzają nerwową atmosferę. Zestawienie różnych barw jest wskazane, jednak warto to odpowiednio zaplanować. Mocniejszy akcent dobrze jest wprowadzić na pojedynczych elementach. W przypadku, kiedy ściany są jasne, warto zastosować kolorowe kabiny. Greenpanel dysponuje 30 różnymi barwami kabin sanitarnych – warto to wykorzystać. Stworzenie przyjaznej i ciepłej atmosfery wymaga odpowiedniej aranżacji zastosowanych kolorów, z uwzględnieniem ich wzajemnego połączenia. Zbyt duża ilość barw, w tym zastosowanie ostrych odcieni, nie jest wskazane w przedszkolnych łazienkach. Duże znaczenie mają także dodatki, dzięki którym do wnętrza można wprowadzić uczucie spokoju i harmonii. Wskazane jest również, aby na ścianach znalazły się kolorowe motywy, np. postacie z bajek.

system malus

Jakie materiały sprawdzą się najlepiej?

Jak wcześniej wspomniano, funkcjonalna, praktyczna i bezpieczna łazienka jest priorytetem. Stąd też kluczowe jest, aby podłoga była pokryta płytkami antypoślizgowymi, które skutecznie zniwelują ryzyko poślizgnięcia się czy upadku, a w konsekwencji urazów. Ważne jest także, aby podczas sprzątania używać łagodnych środków czyszczących, które zniwelują wszelkie zabrudzenia, nie pozostawiając śliskiej powłoki na płytkach. Łazienka to miejsce, w którym panuje duża wilgotność i niekorzystne warunki, dlatego istotne jest, aby kabiny sanitarne były wykonane z solidnych materiałów. Tutaj świetnym przykładem jest płyta HPL. Jest ona wytrzymała, trwała, funkcjonalna i praktyczna, ponadto cechuje się dużą odpornością na działanie środków myjących oraz uszkodzenia mechaniczne. Doskonale znosi zmienne warunki oraz wilgoć. Dodatkowo jest łatwa w obrócę, dzięki czemu bez trudu można ją dostosować do indywidualnych potrzeb. Płyta HPL jest gładka, dzięki czemu nie gromadzą się na niej żadne drobnoustroje oraz jest prosta w utrzymaniu czystości.

Jak funkcjonalnie i praktycznie wykorzystać przestrzeń w łazience?

W przedszkolu przebywają dzieci w różnych grupach wiekowych, stąd też mają one inne wymagania i potrzeby. Przepisy dotyczące właściwego projektowania łazienki nie narzucają konieczności wyodrębnienia dwóch osobnych pomieszczeń z podziałem na płeć. Warto zatem rozważyć zaprojektowanie dwóch łazienek, jedna dla młodszej grupy wiekowej, druga zaś dla starszaków. Pozwoli to optymalnie dostosować wnętrze do indywidualnych potrzeb mniejszych i nieco starszych dzieci, które różnią się między sobą zarówno innymi potrzebami, jak i wzrostem. Przy projektowaniu łazienki, warto rozważyć system betula i system malus, które zostały stworzone z myślą o najmłodszych, ponadto doskonale sprawdzają się w przestrzeni przedszkolnej.

Przemyślana aranżacja wnętrz pozwoli zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki wszystkim przedszkolakom. To niezwykle ważne, aby dzieci mogły korzystać z kolorowych i odpowiednio przystosowanych łazienek, dzięki temu szybciej przyswoją zasady użytkowania przestrzeni sanitarnej.