Przedszkole to miejsce, które musi być przede wszystkim bezpieczne dla dzieci. Maluchy są bardzo ruchliwe i ciekawe świata, stąd też lubią wszystko dotykać czy sprawdzać, dlatego dbałość o bezpieczeństwo jest priorytetem. Jednym z elementów ochronnych, który jest wręcz obowiązkowy w placówkach edukacyjnych, to obudowy grzejników. Ich zastosowanie nie tylko wpłyną na walory dekoracyjne i estetyczne, ale przede wszystkim skutecznie ochronią maluchy przed nagrzanymi kaloryferami.

Czym jest obudowa grzejników?

Obudowa grzejników to rodzaj osłony, który ma za zadanie zwiększyć walory estetyczne danego pomieszczenia, ale także zapewnić bezpieczeństwo. Najczęściej montowane są w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Z powodzeniem wykorzystywane są także w naszych domach czy mieszkaniach. Najczęściej służą do zamaskowanie nieestetycznego wyglądu grzejników stalowych czy żeberkowych, jednak coraz chętniej są montowane także w przypadku nowszych modeli. Odpowiednio zaprojektowane mogą być dodatkową półką czy przedłużeniem parapetu, pełniąc przy tym funkcję ochronną i dekoracyjną. Ich głównym zadaniem w placówkach edukacyjnych jest zabezpieczenie kaloryferów przed bezpośrednim kontaktem dziecka z nagrzanymi elementami.

Obudowy grzejników to element bardziej dekoracyjny czy praktyczny?

W placówkach edukacyjnych obudowy grzejników są wręcz obowiązkowe. Nagrzane kaloryfery stwarzają realne niebezpieczeństwo dla dzieci. Osłony skutecznie uniemożliwią maluchom kontakt z nagrzanym grzejnikiem oraz jego elementami. W sezonie letnim, gdzie ogrzewanie nie jest uruchamiane, pełnią one funkcję zabezpieczającą przed uderzeniem. Najważniejszym zadaniem obudowy jest skuteczna ochrona przed dostępem dzieci do nadmiernie nagrzanego kaloryfera. Warto mieć na uwadze, że mogą one pełnić także funkcję dekoracyjną. Skutecznie zamaskują mało estetyczne grzejniki. Ilość dostępnych wzorów i kolorów sprawia, że idealnie będą pasować do wystroju sali przedszkolnej. Dodatkowo są wykonywane na indywidualne zamówienie, dzięki czemu można stworzyć niepowtarzalny projekt.

W jakim celu montuje się obudowy na grzejniki?

Obudowy to nie tylko funkcja dekoracyjna, ale przede wszystkim zabezpieczająca. Cechują się odpowiednim dopasowaniem do każdego rodzaju grzejnika, w pełni chroniąc dzieci przed intensywnym ciepłem, które wytwarzają. Dodatkowo zabezpieczają pozostałe elementy konstrukcyjne w tym także termostat. Obudowy są niezwykle wytrzymałe i starannie mocowane, dzięki czemu idealnie spełniają swoją funkcję. Dużą zaletą jest ich wytrzymałość, ponieważ najczęściej są wykonywane: z laminatu wysokociśnieniowego HPL, drewna, płyty MDF, metalu, szkła czy PCV. Ważne jest, aby materiał był w pełni odporny na działanie wysokiej temperatury. Co więcej, osłony nie powodują utraty ciepła. Obudowy cechują się także niepowtarzalnym wzornictwem oraz barwną kolorystyką, dzięki czemu można je dopasować do każdego wystroju wnętrz.

obudowy grzejników w przedszkolu

Jakie funkcje spełniają obudowy na grzejniki?

Obudowy na grzejniki montowane w żłobkach, przedszkolach czy szkołach poza estetycznym wyglądem muszą zapewnić bezpieczeństwo. Ich głównym zadaniem jest ochrona dzieci przed oparzeniem czy urazami, które mogą mieć miejsce przy odkrytych kaloryferach. Maluchy są bardzo ruchliwe i ciekawe świata. Uwielbiają wszystko sprawdzać, dotykać i eksperymentować. Dla nich kaloryfer może być ciekawą atrakcją, tak samo, jak pokrętło służące do regulowania temperatury. Dziecko może być nim zaciekawione, wskutek czego może ustawić wysoką temperaturę, całkowicie wyłączyć kaloryfer, bądź też uszkodzić mechanizm. Obudowa skutecznie uniemożliwi maluchom dostęp do grzejników, eliminując wymienione ryzyka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obudowy na kaloryfer?

Przy wyborze odpowiedniej obudowy, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Drewno i szkło, są świetnymi izolatorami i mają wysokie walory estetyczne. Osłony wykonane z płyt HPL czy MDF są wytrzymałe, ponadto są podatne do obróbki, dzięki czemu można tworzyć z nich fantazyjne kształty. PCV to przede wszystkim lekki materiał i spore możliwości w tworzeniu wzorów. Tak naprawdę wszystko uzależnione jest od wnętrza, w którym mają być zamontowane obudowy.

Odpowiednio zaprojektowane obudowy zabezpieczą maluchy przed niebezpieczeństwem, wynikającym z bezpośredniego kontaktu z nagrzanym kaloryferem. Dodatkowo wzbogacą każdą salę przedszkolną, nadając jej estetycznego i bajecznego wyglądu. Warto pamiętać, że firmy zajmujące się projektowaniem i montażem osłon są w stanie wykonać także zabudowanie od ściany do ściany.