Pomieszczenia sanitarne w przestrzeni publicznej cechują się dużą rotacją ludzi. Przekłada się to także na różne niepożądane dźwięki. Zapewnienie optymalnych warunków użytkowania danej przestrzeni jest niezwykle ważne. Kluczowa jest zatem optymalizacja akustyki w pomieszczeniach sanitarnych. Stanowi to swego rodzaju wyzwanie podczas projektowania i wykończenia, ponieważ stopień zabezpieczenia przed hałasem bądź niechcianym dźwiękiem zależy m.in. od zastosowanych materiałów.

Jakie znaczenie ma akustyka pomieszczeń w publicznych toaletach?

Niezwykle istotnym elementem każdego projektu pomieszczeń sanitarnych jest uwzględnienie akustyki, która ma znaczący wpływ na komfortowe użytkowanie danej przestrzeni. To właśnie ona powinna być wpisana jako jeden z elementów projektowania tak, jak ma to miejsce w przypadku oświetlenia, termoizolacji czy wentylacji. Jednak praktyka pokazuje, że przygotowując projekt łazienki publicznej, akustyka jest zazwyczaj pomijana. To duży błąd, ponieważ jednym z czynników wpływających na komfort użytkowania danego pomieszczenia jest właśnie akustyka. Chcąc zapewnić skuteczną izolację akustyczną w toalecie publicznej, należy zastosować środki, które będą tłumić źródła hałasu bądź materiały, niwelujące słyszalność różnych dźwięków. Przed niepożądanymi dźwiękami powinna chronić odpowiednia konstrukcja pomieszczenia. Duże znaczenie ma przede wszystkim budowa zewnętrznych, jak i wewnętrznych przegród, jak również stropy, ściany itp. Kluczowe znaczenie dla komfortu akustycznego ma nie tylko odcięcie się od hałasu lub echa, ale także jak dźwięk zachowuje się w danym pomieszczeniu.  Osiągnięcie wysokich wskaźników izolacji możliwe jest także dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów ściennych. Bezpieczne i komfortowe korzystanie z toalety publicznej oparte jest głównie na odpowiedniej akustyce.

Cechy akustyczne laminatu HPL

Laminat HPL to z pewnością najbardziej odporny materiał konstrukcyjny, który w budownictwie i wykończeniu jest szeroko wykorzystywany. To bardzo trwałe i wytrzymałe tworzywo, które produkowane jest w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Składa się z kilku warstw papieru, który jest impregnowany żywicą fenolową. Doskonale sprawdza się w przestrzeni publicznej, gdzie jest chętnie wykorzystywany. Laminat HPL jest najczęstszym tworzywem wykorzystywanym w publicznych toaletach. To właśnie on służy do produkcji kabin WC, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością, zwłaszcza na wszelkie uszkodzenia czy akty wandalizmu. Dodatkowo posiada właściwości akustyczne. Wewnątrz płyty HPL znajduje się specjalna izolacja akustyczna, która tłumi dźwięki powietrzne. Co ważne, materiał ten cechuje się wysokimi walorami dekoracyjnymi.

Jak laminat HPL wpływa na optymalizację akustyki w porównaniu z innymi materiałami używanymi w kabinach WC?

W pomieszczeniach, w których dźwięk odbija się od twardych powierzchni, np. ściany czy sufit, dochodzi do niechcianego echa. Chcąc temu zapobiec, stosuje się materiały akustyczne, czyli produkty, które zazwyczaj wymagają dodatkowej obróbki. Posiadają one właściwości dźwiękochłonne bądź odbijające dźwięk, dzięki czemu są stosowane m.in. przy montażu kabin WC. Głównym zadaniem tego rodzaju materiałów jest pochłanianie niepożądanego echa. W celu zwiększenia absorbowania dźwięków stosuje się laminat HPL, który skutecznie pochłania i niweluje niechciane odgłosy. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne, ponieważ płyty cechują się również wysoką wytrzymałością oraz walorami estetycznymi.

Jak grubość i gęstość laminatu wpływa na właściwości akustyczne?

Laminat HPL powinien cechować się odpowiednią grubością i gęstością, aby zapewniać właściwości absorbujące dźwięki. Parametry te powinny być dobierane w zależności od zapotrzebowania w danej przestrzeni, jednak im wyższa jest gęstość materiału, tym lepsze parametry będzie miała kabina, ponieważ izolacyjność w dużej mierze przekłada się na masę ustroju, która ogranicza drgania. Dodatkowo gęstość wpływa także na sztywność materiałów akustycznych, dzięki czemu fala dźwiękowa ma utrudnione przedostanie się do wnętrza danego materiału, wówczas następuje jej odbicie. Co ważne, laminat HPL cechuje się wysoką gęstością materiału, dzięki czemu jest odporny na wnikanie zanieczyszczeń lub rozwój mikroorganizmów.

Optymalizacja akustyki w pomieszczeniach sanitarnych jest kluczowym czynnikiem, który warunkuje komfortowe korzystanie z danej przestrzeni. Chcąc zapewnić skuteczną izolację w toalecie publicznej, konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych, których zadaniem będzie tłumienie źródła hałasu bądź echa. Laminat HPL łączy w sobie trwałość, odporność oraz wysokie walory estetyczne.