Wybór odpowiedniego wykończenia kabiny prysznicowej, tylko z pozoru wydaje się prosty. Analizując wszystkie wady i zalety, podjęcie decyzji nie zawsze jest łatwe. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są przeźroczyste i matowe wykończenia. Oba prezentują się świetnie, lecz znacząco się różnią. Warto zatem poznać charakterystykę wymienionych sposobów wykończenia i samemu zdecydować, które lepiej spełni swoją funkcję w danej przestrzeni.

Przezroczyste czy matowe wykończenie, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Kabiny prysznicowe znajdują się w większości łazienek w naszych domach. Obecne są również w przestrzeni publicznej. Najczęściej spotykane są na basenach, w klubach fitness, siłowniach czy klubach sportowych. Szyba prysznicowa jest niezwykle ważnym elementem, który decyduje o wyglądzie całej kabiny. Ścianki mają duży wpływ na efekt wizualny. Szyba prysznicowa wydziela miejsce natryskowe w każdej łazience. Takie zastosowanie jest niezwykle pożądane w małych domowych pomieszczeniach lub w miejscach publicznych, gdzie zachowanie funkcjonalności nie zawsze jest prostym zadaniem. Szeroka oferta szkła znacząco ułatwia wybór optymalnego rozwiązania. 

Przeźroczyste wykończenie szklanej kabiny 

Ten rodzaj wykończenia niewątpliwie jest najbardziej popularny w domowych łazienkach. Jednak rzadziej stosowane w przestrzeni publicznej, głównie ze względu na brak intymności podczas kąpieli. Szkło przezroczyste uznawane jest za najbardziej eleganckie, stąd też idealnie pasuje do nowoczesnych łazienek bądź tych, urządzonych w stylu glamour. Co ważne ten rodzaj kabiny nie powoduje efektu odcięcia, a więc nie zmniejsza optycznie wielkości pomieszczenia. Naturalna szklana powierzchnia ścianki nie jest elementem dominującym we wnętrzu, natomiast cechuje się minimalizmem. Idealnie gładkie szkło pozbawione wszelkich ozdób wygląda stylowo i elegancko. Przeźroczysta szybka doskonale wkomponuje się w każdą aranżację łazienki, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdyż powiększa ona optycznie wnętrze. Dodatkowo charakteryzuje się dużą przepuszczalnością światła. Warto jednak mieć na uwadze, że tego typu rozwiązanie ma również swoje minusy. Chcąc, aby szyba prezentowała się stylowo, musi być czysta, a przy tego typu szkle osady wapienne oraz te z mydła stosunkowo szybko się pojawiają.

Matowe wykończenie szklanej kabiny 

Szkło matowe, inaczej nazywane jest satynowym bądź oszronionym, to popularne rozwiązanie, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Stosowane jest w miejscach, gdzie z łazienki korzysta jednocześnie kilka osób. Matowe wykończenie od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Ten rodzaj szkła tworzony jest na bazie szkła tradycyjnego/przeźroczystego i powstaje na skutek procesu trawienia chemicznego. W efekcie jedna ze ścian staje się lekko porowata oraz matowa, trawiąc swą przeźroczystość. Satynowa powierzchnia jest nieco zbliżona do efektu tzw. piaskowania szkła, lecz mat jest bardziej delikatny. Co ważne, efekt satyny zazwyczaj występuje z zewnętrznej części szkła, natomiast wnętrze pozostaje gładkie. Warto pamiętać, że matowe wykończenie również przepuszcza światło, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż przeźroczyste. Widoczny jest jedynie zarys. Strona matowa jest także minimalnie porowata. Wybierając kabinę prysznicową, można zdecydować się na całościowe wykończenie satyną lub zastosowanie matowego pasa, który przebiega w połowie wysokości prysznica. Wiele osób jest zdania, że tego typu wykończenie szkła jest trudniejsze w czyszczeniu, ponadto zmniejszają optycznie pomieszczenie. Jednak zarówno osad z mydła, jak i kamień są znacznie mniej widoczne, ponadto nie wymagają długotrwałego polerowania. 

błędy przy wyborze kabin prysznicowych

Przeźroczyste wykończenie doskonale sprawdzi się na małym metrażu, optycznie powiększając pomieszczenie. Montowane jest zazwyczaj w miejscach, gdzie z łazienki korzysta jedna osoba, gdyż ten rodzaj szkła nie zapewnia intymności. Doskonale sprawdza się w nowoczesnych lub eleganckich łazienkach. Z kolei matowe wykończenie jest bardziej praktyczne, ponieważ gwarantuje intymność podczas kąpieli. Tego rodzaju kabiny montowane są zazwyczaj w dużych pomieszczeniach, gdzie jednocześnie z prysznicy może korzystać kilka osób. Doskonale spełniają swoje zadanie w miejscach publicznych, gwarantując komfort i wygodę użytkowania. 

Niewątpliwie zarówno przeźroczyste, jak i matowe wykończenie ma swoje wady i zalety. Każdy z nich będzie optymalnie pełnił swoją funkcję w innej przestrzeni. Przed zakupem warto przemyśleć kwestię efektu wizualnego, funkcjonalności, użytkowania, a także zapewnienia wygody i komfortu.