Siłownia musi być wyposażona w liczne i urozmaicone urządzenia oraz przyrządy, jak również odpowiednie zaplecze sanitarne. Osoby dbające o swoje zdrowie i sylwetkę po zakończonym treningu chcą w czystych i komfortowych warunkach móc się odświeżyć. Stąd też obowiązkowym wyposażeniem siłowni jest odpowiednio zaprojektowana i wyposażona przestrzeń prysznicowa.

Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?

Kabiny prysznicowe dzielą się na poszczególne rodzaje. Pod względem zabudowy wyróżnia się modele: przyścienne, wolnostojące oraz pentagonalne. Biorąc pod uwagę ich konstrukcje, można wyróżnić: ścianki typu „I” lub przegrody natryskowe „L” lub „T”. Dostępne są również opcje z brodzikiem lub bez. Istotną kwestią będzie także wybór między zasłoną a drzwiami do kabiny. W obiektach publicznych takich jak siłownie najczęściej stosowane są modele zamykane, gdyż zwiększają komfort, bezpieczeństwo i intymność podczas użytkowania. Najlepiej sprawdzają się kabiny wykonane z płyt HPL, które zarówno spełniają wszystkie oczekiwania klientów siłowni, jak i prezentują się niezwykle estetycznie. Osadzone na specjalnych nóżkach gwarantują optymalne warunki do kąpieli po wytężonym treningu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabiny prysznicowej?

Siłownie czy inne tego typu miejsca publiczne cechują się dużą rotacją ludzi, co warunkuje częste użytkowanie pomieszczeń sanitarnych. Stąd też kabiny natryskowe muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będą w pełni odporne na stałe działanie wody oraz wilgoci, jak również uszkodzenia mechaniczne. Kluczowe jest, aby cechowały się wytrzymałością, stąd też istotne będą także mocowania kabin. Siłownie często otwarte są do późnych godzin, a natężenie ruchu jest naprawdę spore, dlatego istotne jest, aby użyty materiał był w pełni dostosowany do warunków panujących w pomieszczeniach sanitarnych. Ważne są także kwestie techniczne i możliwość optymalnego zagospodarowania przestrzeni. Warto zatem wybierać materiał, który nie tylko jest trwały, ale także łatwo go poddać obróbce, dzięki czemu bez trudu będzie można wykonać kabiny prysznicowe, odpowiadające potrzebom danego pomieszczenia. Kolejną kwestią jest cena. Wiele osób poszukuje wytrzymałych materiałów w rozsądnej kwocie. Wymienione kryteria spełnia płyta wykonana z laminatu wysokociśnieniowego HPL.

Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie kabin prysznicowych?

W miejscach, gdzie panuje duże natężenie ruchu, istotna jest wytrzymałość, solidność, funkcjonalność i praktyczność użytego materiału. Stanowi to fundament dobrze wykonanej zabudowy. Kluczowe jest zatem, aby przy zakupie kabin prysznicowych skupić swoją uwagę przede wszystkim na ich wykonaniu. Doskonale swoje funkcje spełnia płyta HPL, która obecnie jest najchętniej stosowanym materiałem do zabudowy w przestrzeni publicznej. Materiał ten to połączenie wytrzymałości, funkcjonalności i praktyczności, ponadto jest niezwykle atrakcyjny wizualnie. Kabiny mogą być wykonane w szerokiej gamie kolorystycznej, z naniesionymi wzorami, napisami czy grafikami. Płyta HPL to również możliwość utrzymania wysokiego poziomu higieny. Gładka powierzchnia gwarantuje szybkie i proste czyszczenie oraz dezynfekcję, jak również uniemożliwia gromadzenie się osadu z kamienia, bakterii, wirusów czy grzybów. Płyta HPL to także świetny wybór w przypadku wymagających pomieszczeń, pod względem architektonicznym. Materiał ten jest łatwy w obróbce, dzięki czemu kabina może być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo jest stosunkowo tani i łatwo dostępny.

Najlepsze praktyki związane z instalacją i utrzymaniem kabin prysznicowych na siłowni

W obiektach użyteczności publicznej takich jak: baseny, siłownie czy kluby fitness najczęściej wybierane są kabiny prysznicowe bez brodzika. Stawane są na płytkach, zapewniając komfortowe użytkowanie. Modele te doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach bądź w miejscach, gdzie montowane jest kilka kabin. Po ułożeniu płytek podłogowych i ściennych oraz zamontowaniu odpływu liniowego można przystąpić do stawiania kabiny prysznicowej. Warto zadbać o komfort użytkowania klientów, rezygnując z zasłon, a stawiając na zamykane drzwi. Płyty HPL są niezwykle trwałe, odporne na szkodliwe czynniki, jak również łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy regularnie przetrzeć kabinę wilgotną szmatką, a w przypadku trudniejszych zabrudzeń należy zastosować lekki detergent. Jest to kluczowy aspekt zwłaszcza w miejscach publicznych, które stanowią idealne podłoże do rozwoju drobnoustrojów.

Przestrzeń prysznicowa to obowiązkowe pomieszczenie na każdej siłowni, umożliwiające odświeżenie się po treningu. Jej aranżacja powinna być dobrze przemyślana, ponieważ z jednej strony musi spełniać wymogi sanitarne, z drugiej zaś oczekiwania klientów. Kluczową kwestią jest zastosowanie najwyższej jakości materiałów, które będą gwarantować trwałość i wytrzymałość wyposażenia wnętrz.