Przestrzenie, przez które każdego dnia przewija się wiele osób, są szczególnie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Dotyczy to także szpitali. W celu ochrony ścian przed przypadkowymi uderzeniami dużych i ciężkich przedmiotów stosuje się odbojnice. Doskonale sprawdzą się one w placówkach medycznych.

Dlaczego warto stosować odbojnice ścienne w szpitalach?

Odbojnice stosuje się w szpitalach oraz innych placówkach medycznych głównie ze względu na to, że zapewniają one bezpieczeństwo oraz komfort personelowi, a także pacjentom. Zabezpieczają również mienie przed poważnymi uszkodzeniami, które mogłyby wymagać kosztownych napraw. Odbojnice ścienne montuje się głównie w ciągach komunikacyjnych, czyli miejscach, gdzie występuje duże natężenie ruchu pacjentów. Może w nich dochodzić do przypadkowych kolizji, a zabezpieczenia umieszczone na ścianach chronią przed przypadkowym kontaktem z twardymi powierzchniami.

Odbojnice wpływają także na zwiększenie bezpieczeństwa personelu medycznego. Pracownicy szpitali także są narażeni na przypadkowe zderzenia podczas szybkiego przemieszczania się po korytarzach. Tego rodzaju zabezpieczenia stanowią również barierę ochronną podczas zderzenia drogiego sprzętu medycznego ze ścianą. Zmniejszają one ryzyko powstania poważnych uszkodzeń. Nie można zapomnieć także o tym, że odbojnice wpływają pozytywnie na estetykę placówki medycznej. Dzięki nim na ścianach nie pojawiają się brzydkie odpryski czy zadrapania.

Jakie odbojnice stosuje się w szpitalach?

Odbojnice ścienne dzieli się na dekoracyjne oraz ochronne. Różnią się one od siebie wyglądem oraz zastosowaniem. Pierwsze z nich charakteryzują się przede wszystkim estetycznym wyglądem. Wpływają korzystnie na to, w jaki sposób prezentują się pomieszczenia. Nie tylko zabezpieczają powierzchnie ścian, ale również pełnią funkcję dekoracyjną.

W placówkach medycznych, takich jak szpitale, przychodnie czy gabinety lekarskie najlepiej sprawdzają się odbojnice ścienne ochronne. Zabezpieczają ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z powodzeniem można je zamontować w takich miejscach, jak poczekalnie czy korytarze. Są wykonane z wysokiej jakości materiału odpornego na uszkodzenia, a także brud i tłuszcz. Sprzyjają więc zachowaniu najwyższych standardów higienicznych w placówkach medycznych. Zabezpieczają ściany nie tylko przed przypadkowym zderzeniem ze sprzętem medycznym, ale także krzesłami czy drzwiami. Dzięki temu, że się nie rysują ani nie odbarwiają, zachwycają swoim doskonałym wyglądem przez długi czas.

Jak wybrać odbojnice ścienne do szpitala?

W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego są wykonane odbojnice ścienne. Najlepiej, aby były one zrobione z wysokociśnieniowego laminatu HPL, czyli tworzywa utwardzanego warstwowo. Powstaje on w wyniku połączenia kilku warstw papieru, który jest wcześniej impregnowany za pomocą żywicy fenolowej. Dzięki temu materiał jest twardy i wytrzymały, ale jednocześnie świetnie trzyma się ściany. Jest to tworzywo łatwe w utrzymaniu czystości, gdyż nie przyciąga brudu. Nawet jeśli pojawią się na nim zabrudzenia, to można je szybko i bez wysiłku usunąć. Poszukując najlepszych odbojnic, trzeba więc zweryfikować, czy materiał, z którego są wykonane, można wielokrotnie dezynfekować bez negatywnego wpływu na ich wygląd oraz jakość.

Nie można pominąć także ważnego parametru, jakim jest estetyczny wygląd pasujący do całego otoczenia. Odbojnice występują bowiem w różnych wzorach oraz kolorach. Ich wygląd powinien być przemyślany, aby pasował do estetyki placówki medycznej oraz jej charakteru.

Podczas wyboru odbojnic ściennych należy także zwrócić uwagę na łatwość ich montażu. Niektóre z nich mogą wymagać zastosowania specjalistycznych narzędzi. Te elementy muszą bowiem dobrze trzymać się powierzchni przez długi czas. Powinny być montowane przez instalatorów, którzy zrobią to sprawie oraz dokładnie.

Odbojnice ścienne w szpitalach — to warto wiedzieć

Odbojnice ścienne mogą być montowane na płaskich powierzchniach ścian oraz na narożnikach. Dzięki temu zabezpieczenia tworzą ze sobą spójną całość. Jak wybrać odpowiednie miejsce ich montażu? Warto sprawdzić, w których częściach ściany najczęściej się brudzą lub są narażone na uszkodzenia. Właśnie w tych obszarach najlepiej zamontować odbojnice przy użyciu poziomicy laserowej. Pozwoli to umieścić je równo oraz na odpowiedniej wysokości względem siebie i podłogi. Dobrze dopasowane oraz zamontowane odbojnice będą pełniły swoją funkcję oraz pozwolą uniknąć kosztów związanych z usuwaniem uszkodzeń ścian czy naprawami sprzętu.