Remont łazienki wymaga dokładnego przemyślenia wszelkich podejmowanych działań. Wybór armatury sanitarnej, w tym kabiny prysznicowej, powinien być poprzedzony wnikliwym researchem. Uzyskane informacje pozwolą uniknąć błędów mogących obniżyć komfort korzystania z łazienki. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wyborze kabin prysznicowych?

Zły wymiar

Często popełnianym przy zakupie kabiny prysznicowej błędem jest wybór złego wymiaru. Dla komfortowego użytkowania łazienki konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy armaturą sanitarną oraz innymi sprzętami. Wiele osób usiłuje na siłę zmieścić w pomieszczeniu zbyt dużą kabinę prysznicową, co skutkuje pozostawieniem przed nią niewystarczającej ilości miejsca i uniemożliwia swobodne poruszanie się. By móc wygodnie korzystać z łazienki, przed kabiną powinna znajdować się wolna przestrzeń o powierzchni przynajmniej 90 cm x 60 cm.

Niewłaściwie wyprofilowany odpływ

Przy wyborze kabiny prysznicowej należy zwrócić uwagę na to, czy odpływ jest właściwie wyprofilowany. Nieodpowiednie nachylenie podłogi i wykończenie otworu odpływowego może utrudniać prawidłowe ujście wody i powodować jej wylewanie się z kabiny w trakcie kąpieli. Grozi to zalaniem łazienki, a nawet całego mieszkania, wraz z lokalem znajdującym się piętro niżej.

Nieodpowiednie drzwi

Powszechnym błędem w wyborze kabiny prysznicowej jest zdecydowanie się na nieodpowiednie drzwi. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są ergonomiczne drzwi przesuwane. Doskonale sprawdzają się w małych łazienkach, przy ich zakupie należy jednak mieć się na baczności. System rolkowy jest bowiem narażony na uszkodzenia i należy do jednych z trudniejszych do utrzymania w czystości. By kabina z przesuwanymi drzwiami mogła być z powodzeniem użytkowana przez wiele lat, przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na:

  • materiał prowadnic, który powinien umożliwiać gładkie przesuwanie, a przy tym być mocny, sztywny i schludny,
  • rolki, które powinny być gumowane i wykonane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu.

Niewątpliwym błędem jest kupowanie kabiny prysznicowej z rolkami wykonanymi z plastiku, są one bowiem podatne na złamania i mogą powodować konieczność wymiany całego systemu niedługo po jego instalacji. Lepiej także unikać drzwi składanych, które również łatwo ulegają zniszczeniu. Najtrwalsze są bez wątpienia drzwi wahadłowe, mogą być jednak zainstalowane tylko w dużych łazienkach.

błędy w kabinach prysznicowych

Plastikowa kabina kapsułowa

Kabina kapsułowa z plastikową obudową i sufitem to rozwiązanie, jakiego należy się wystrzegać podczas remontu łazienki. Modele tego typu są mało estetyczne oraz niezwykle toporne. Zajmują dużo miejsca i zmniejszają powierzchnię użytkową łazienki o nawet 10 centymetrów z każdej strony. Wykorzystany do ich produkcji plastik szybko żółknie, a jego czyszczenie wymaga specjalnych narzędzi i środków czyszczących. Modele kapsułowe są również niezwykle podatne na uszkodzenia mechaniczne, a złamanie jednego elementu wymaga najczęściej wymiany całej kabiny.

Brak powłoki przeciw zabrudzeniom

Powszechnym błędem przy zakupie kabiny prysznicowej jest wybór modelu pozbawionego powłoki przeciw zabrudzeniom. Powłoka tego typu zapobiega osiadaniu kropli wody, co nie dopuszcza do tworzenia się kamienia i nieestetycznych zacieków. Jej brak sprawia, że kabina prysznicowa szybciej się brudzi i wymaga większego nakładu pracy przy jej czyszczeniu.

Śliska powierzchnia brodzika

Poślizgnięcie się pod prysznicem stanowi częsty powód poważnych kontuzji. Zakup kabiny prysznicowej ze śliską powierzchnią brodzika jest więc błędem, który naraża użytkownika na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Wybrany model powinien posiadać antypoślizgową podłogę, która zapobiega upadkom, a przy tym wytrzymuje duży ciężar i nie ugina się pod naciskiem.

Zbyt duża ilość funkcji dodatkowych

Podczas remontu łazienki wiele osób daje się ponieść fantazji i decyduje się na zakup kabin prysznicowych z dużą ilością funkcji dodatkowych, takich jak hydromasaż, wiele rodzajów natrysku, zmienne oświetlenie, a nawet wbudowane głośniki. Modele tego typu są kosztowne, a przy tym trudne do utrzymania w czystości i skomplikowane w naprawie.

Nadmierna oszczędność

Dużym problemem osób remontujących łazienkę jest również nadmierna oszczędność podczas wyboru kabiny prysznicowej. Chęć wydania jak najmniejszej ilości pieniędzy skutkuje zakupem wadliwego sprzętu, który ulega zniszczeniu niedługo po jego instalacji. Ostatecznie próba zaoszczędzenia generuje dodatkowe wydatki, powodując jeszcze większe obciążenie dla portfela niż zakup kabiny prysznicowej lepszej jakości, sygnowanej logiem niezawodnego producenta.