Współczesna sytuacja ekonomiczna oraz trendy na rynku nieruchomości sprawiają, że Polacy kupują coraz mniejsze mieszkania. Metraż nie powinien jednak stać na drodze komfortu. Dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na maksymalizację przestrzeni życiowej i umieszczenie wszelkich niezbędnych sprzętów nawet w bardzo małym lokalu mieszkalnym. Szczególną uwagę warto poświęcić sposobom optymalizacji łazienek i przyjrzeć się kabinom prysznicowym dostosowanym do niewielkich powierzchni.

Na czym polega specyfika małych łazienek?

Aranżacja łazienki o niewielkim metrażu może stanowić nie lada wyzwanie. Jest to spowodowane w równej mierze małą powierzchnią, jak i nieustawnością i często brakiem funkcjonalności pomieszczenia. Dla chcącego nie ma jednak nic trudnego – wystarczy przygotować przemyślany projekt, stosując nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania, by z powodzeniem zmieścić wszystko, co potrzebne w nawet bardzo małej łazience. W jej urządzaniu należy skupić się przede wszystkim na możliwie największej funkcjonalności. Optymalny projekt powinien uwzględniać takie aspekty, jak:

  • dokładny metraż,
  • rozmieszczenie ścian,
  • umiejscowienie gniazdek elektrycznych,
  • usytuowanie armatury sanitarnej.

Choć wiele osób ceni sobie relaksacyjne właściwości kąpieli w wannie, w małej łazience zdecydowanie lepiej zdecydować się na montaż kabiny prysznicowej. Jest to rozwiązanie bardziej praktyczne, prysznic zajmuje bowiem znacznie mniej miejsca. Do zalet kabiny należy również to, że można z niej skorzystać znacznie szybciej, a także fakt, że pozwala ograniczać zużycie wody.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabiny prysznicowej?

Przy wyborze kabiny prysznicowej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Kabina powinna być wygodna w użyciu i gwarantować możliwie największą swobodę ruchów w czasie kąpieli. Istotne jest również zadbanie o to, by prysznic był łatwy do utrzymania w czystości. W tym celu warto zdecydować się na kabinę wykonaną w technologii powłoki hydrofobowej, która zapobiega osiadaniu kropli wody, nie dopuszczając do tworzenia się kamienia i nieestetycznych zacieków. Przy wyborze kabiny prysznicowej należy ponadto zwrócić uwagę na jej estetykę i dopasowanie do pozostałych sanitariatów oraz wystroju wnętrza łazienki.

problemy w małej łazience

Przystosowanie kabiny prysznicowej do małej łazienki

Przystosowanie kabiny prysznicowej do małej łazienki wymaga wykonania przemyślanego projektu i zastosowania rozwiązań umożliwiających maksymalizację przestrzeni przy równoczesnym zachowaniu największego możliwego komfortu użytkowania. Przed dokonaniem zakupu należy dobrać odpowiednie wymiary i ustawienie kabiny, a także rodzaj zamykania i drzwi. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na wysokość brodzika.

Wymiary

Posiadanie łazienki o niewielkiej powierzchni sprawia, że konieczny jest montaż małej kabiny prysznicowej. Najmniejszymi dostępnymi na rynku armatury sanitarnej kabinami są modele kwadratowe o boku długości 70 centymetrów.

Ustawienie

Kupując kabinę prysznicową do małej łazienki, należy uwzględnić jej ustawność. W pomieszczeniach ustawnych warto zainstalować kabinę kwadratową lub prostokątną. Łazienka nieustawna może z kolei wymagać wbudowania modelu narożnego, który ułatwi aranżację ciasnej przestrzeni. Do szczególnie małego pomieszczenia idealnym wyborem jest narożna kabina prysznicowa o zaokrąglonym kształcie. Brak ostrych kątów sprawia, że łazienka wydaje się większa.

Drzwi i rodzaj zamykania

Łazienki o małej powierzchni wykluczają budowę prysznica walk-in, w którym nie ma konieczności montowania drzwi. Miejsca najczęściej brakuje także na kabiny ze skrzydłem drzwiowym otwieranym wahadłowo. Najlepszym rozwiązaniem dla małej łazienki, pozwalającym na wygodne korzystanie z prysznica mimo niewielkiej ilości miejsca, są drzwi przesuwane, poruszające się po prowadnicach przy pomocy specjalnych rolek. Sposobem na poradzenie sobie z ograniczeniami spowodowanymi niewielkim metrażem jest również montaż drzwi harmonijkowych lub łamanych. Modele te cechują się jednak większą podatnością na uszkodzenia mechaniczne, należy więc wcześniej upewnić się co do jakości produktu i renomy producenta. W celu sprawienia, by łazienka wydawała się większa, w kabinie prysznicowej warto zamontować drzwi wykonane z lustrzanego szkła.

Niski brodzik lub jego brak

W małej łazience najlepiej sprawdzają się kabiny prysznicowe z niskimi brodzikami lub całkowicie go pozbawione. Brak dodatkowych linii stwarza wrażenie jednolitej przestrzeni, co skutkuje powstaniem korzystnego złudzenia optycznego.

Wyposażenie małej łazienki niewątpliwie wiąże się z wieloma wyzwaniami. Odpowiednio dobrana kabina prysznicowa pozwala jednak zoptymalizować przestrzeń, a także sprawić, że pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości.