Łazienka publiczna to miejsce, które najczęściej kojarzone jest z brakiem odpowiedniej higieny, komfortu i bezpieczeństwa. Wiele osób stara się unikać korzystania z takich miejsc. Jednak dzieci spędzają większość swojego dnia w szkole czy przedszkolu, stąd też muszą korzystać z toalety, zatem jak należy zadbać o ich bezpieczeństwo?

Dlaczego bezpieczeństwo dzieci w publicznych toaletach jest tak ważne?

Toalety publiczne to miejsca, w których każdy z nas powinien czuć się bezpiecznie. Jednak ich wygląd i stan higieniczny nie zawsze na to pozwala. To samo dotyczy łazienek szkolnych czy przedszkolnych. Dzieci niechętnie korzystają z ubikacji w placówkach edukacyjnych. Najczęściej wiąże się to z brakiem przyborów higienicznych takich jak mydło, papier toaletowy czy ręczniki papierowe. Dodatkowo czystość łazienek szkolnych również pozostawia wiele do życzenia. Wynika to przede wszystkim z dużej rotacji młodych osób, które w ciągu dnia korzystają z łazienek. Brudna czy mokra podłoga nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także stwarza niebezpieczeństwo poślizgnięcia się i upadku. Stan techniczny toalet nie zawsze jest idealny. Kabiny powinny sprawnie się otwierać i zamykać od środka, jednak zdarza się, że mechanizm nie działa poprawnie, co przekłada się na obawy młodych osób. Dodatkowo to element często omijany przez osoby sprzątające, stąd też nie są one czyste i higieniczne. Młode osoby często wskazują również inne problemy takie jak nie działająca spłuczka czy brak dostępu do ciepłej wody. Uczniowie skarżą się również na nieprzyjemny zapach, a także przepełnione kosze na śmieci. Wszystkie te problemy wpływają na obniżony komfort i poczucie bezpieczeństwa oraz skutecznie zniechęcają młode osoby do korzystania z łazienek szkolnych. Warto również zwrócić uwagę na toalety w przedszkolach. Maluchy mają w różnym stopniu rozwinięte umiejętności korzystania z ubikacji i wyposażenia łazienkowego. W tym przypadku niebezpieczeństwo mogą stanowić zbyt kanciaste krawędzie czy nieumiejętne korzystanie z wody, co może spowodować poparzenie.

Dlaczego trudno jest zapewnić bezpieczeństwo w publicznych toaletach?

Szkoły czy przedszkola to miejsca, w których dzieci muszą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Tego typu kwestie regulowane są przez wiele aktów prawnych m.in. przepisy BHP. O ile ustawy jasno wskazują, co należy zrobić w przypadku wystąpienia zagrożenia, o tyle na co dzień większość wypadków oraz niebezpieczeństw występuje w codziennych sytuacjach. Zazwyczaj wynikają one z pozornie błahych zaniedbań. Jednak warto pamiętać, że toaleta szkolna to miejsce, w którym każdy uczeń musi czuć się bezpiecznie. Nieodpowiednie warunki sanitarne najczęściej wynikają z wysokiej częstotliwości użytkowania łazienek oraz braku systematycznej dbałości o czystość. Samo zachowanie młodych osób również ma wpływ na bezpieczeństwo w łazienkach. Warto również pamiętać, że szkolne toalety nie mogą być monitorowane, stąd też stają się doskonałym miejscem na akty wandalizmu. Sprawcy czują się bezkarni, ponieważ są anonimowi. Dodatkowo młode osoby nie potrafią poszanować wspólnej przestrzeni, poprzez dewastację pojemników na mydło czy ręczniki papierowe.

toaleta dla dzieci

Jak sprawić, by dzieci czuły się bezpiecznie?

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa to nie tylko znajomość i stosowanie się do aktualnych przepisów, ale także systematyczna praca całej kadry. Warto zadbać o odpowiednią ilość toalet wraz z kabinami wc, które nie tylko są wykonane z wysokiej jakości materiałów, ale także będą odporne na akty wandalizmu np. na napisy. Takie rozwiązanie skutecznie ostudzi zapał pisania markerem po ściankach, ponadto zminimalizuje koszty ich usunięcia. Z kolei w przedszkolach doskonale sprawdzą się kabiny przedszkolne, które zostały zaprojektowane z myślą o najmłodszych użytkownikach. Ich konstrukcja pozwala na pełną kontrolę przez osobę dorosłą przy jednoczesnym nienaruszaniu intymności dziecka. Dzięki takiemu zastosowaniu maluch będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Obowiązkowym wyposażeniem każdej łazienki publicznej muszą być także przypory higieniczne, a także systematyczna dbałość o czystość tych miejsc.

W polskich szkołach wygląd i wyposażenie łazienek jest prawdziwą zmorą. Z przeprowadzonych badań jednoznacznie wynika, że uczniowie niechętnie z nich korzystają. Warto jednak pamiętać, że zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu uczniów musi być kwestią nadrzędną.