Szafki basenowe pełnią niezwykle ważną funkcję. To właśnie w nich przechowywane są osobiste rzeczy. Ze względu na dużą rotację ludzi, muszą być solidne i wytrzymałe. Basen to miejsce, w którym panuje duża wilgotność, stąd też wyposażenie musi być w pełni odporne na działanie wody. Dobór odpowiednich materiałów do konstrukcji szafek basenowych jest tutaj kluczowy. 

Z jakich materiałów produkowane są szafki basenowe? 

Jeszcze do niedawna szafki basenowe wykonywane były z metalu, zabezpieczonego farbami proszkowymi, których zadaniem było ochrona przed korozją. Niewątpliwie ich zaletą była wytrzymała konstrukcja i cienkie ściany. Obecnie szafki basenowe są wykonywane z laminatu HPL. Materiał ten jest przede wszystkim niezwykle trwały i odporny na działanie wilgoci. Dodatkowo jest trudnopalny, co znacząco przekłada się na bezpieczeństwo. W przypadku zużycia, szafki można poddać recyklingowi, dzięki czemu jest to korzystne dla środowiska. Metalowe odpowiedniki były mało praktyczne i nieestetyczne. Laminat HPL można dowolnie poddawać obróbce, ponadto występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. 

image description

Jakie materiały są najodporniejsze na korozje i dlaczego? 

Niewątpliwie najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są szafki basenowe, to płyta HPL. Składa się z masy papierowej zatopionej w żywicach syntetycznych. Surowiec ten jest prasowany pod wysokim ciśnieniem przy temperaturze ponad 150C. Płyta HPL jest w pełni odporna na działanie wody czy promieni UV. Gładka powierzchnia nie tylko gwarantuje łatwość w czyszczeniu, ale także uniemożliwia osadzanie i rozmnażanie się wszelkich drobnoustrojów. Brud oraz zanieczyszczenia można w szybki sposób usunąć z szafki. Laminowane płyty są także odporne na działanie detergentów, dzięki czemu środki chemiczne nie uszkadzają powierzchni. Dodatkowo są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz akty wandalizmu, ponieważ zabudowa jest trwała i niezwykle odporna. Właściwości te pozwalają na utrzymanie szafek w doskonałej jakości przez długie lata bez obaw o zniszczenia, zniekształcenia, korozję czy wyblaknięcie kolorów.

Ze powyższych względów laminat HPL znajduje szerokie zastosowanie w przestrzeni publicznej. Elementy konstrukcyjne oraz okucia również muszą być wykonane z trwałych i solidnych materiałów, odpornych na działanie wilgoci. Najczęściej swoje zastosowanie ma aluminium, które poddawane jest obróbce. Z kolei stopki zazwyczaj wykonywane są ze stali ocynkowanej bądź nierdzewnej, czyli mocnego i wytrzymałego materiału, w pełni odpornego na działania wody. Takie zastosowanie sprawia, że szafki są w pełni odporne na korozję. 

Jak powinna wyglądać konserwacja szafek basenowych przed korozją?

Laminat HPL sam w sobie nie wymaga szczególnej konserwacji i jest łatwy w czyszczeniu. Wystarczy przetrzeć szafki wilgotną szmatką, aby były czyste. Chcąc usunąć trudne zabrudzenia, wystarczy do wody dodać trochę płynu do mycia naczyń lub płynu do szyb. Gładka powierzchnia gwarantuje łatwość w utrzymaniu czystości. Zabezpieczenia wymagają jednak nóżki i okucia. Najczęściej wykonywane są z odpowiednio przygotowanych metali bądź ich stopów. Takie zastosowanie gwarantuje trwałość, wytrzymałość oraz odporność na wodę.

Jakie są rodzaje szafek basenowych HPL?

Szafki basenowe występują w różnych wersjach. Możliwość dowolnej konfiguracji sprawia, że mogą być dostosowane do każdej przestrzeni, spełniając wszelkie oczekiwania. Ich funkcjonalność oraz wytrzymałość sprawia, że świetnie sprawdzają się w miejscach o dużej wilgotności. Szafki systemowe basenowe najczęściej występują w wariantach:

  • typ S – to pionowa pojedyncza szafka z drzwiczkami, składająca się z jednej komory ubraniowej, która zajmuje całą wysokość modułu. Ten rodzaj szafki najczęściej dedykowany jest pracownikom;
  • typ S2 – ekonomiczna szafka podzielona na dwie przegrody, kolumna jest dzielona w połowie na dwa równe prostokąty;
  • typ S5 – szafka podzielona na pięć równych części;
  • typ L – szafka z drzwiczkami, można w niej przechowywać dłuższe ubrania, świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach.

Co ważne, niezależnie od danego modelu, szafki basenowe można zestawiać z innymi wariantami, aby w pełni wykorzystać daną przestrzeń.

Laminat HPL daje szerokie możliwości konstrukcyjne i aranżacyjne. Dodatkowo jest niezwykle wytrzymały, solidny i trwały. To właśnie dzięki tym cechom zyskał sporą popularność. Z powodzeniem wykorzystywany jest do konstrukcji mebli użytkowanych w przestrzeni publicznej, gdzie doskonale sprawdza się w każdych warunkach.