Otworzenie własnego lokalu gastronomicznego wiąże się zazwyczaj z koniecznością spełniania różnego rodzaju warunków technicznych i zasad bezpieczeństwa. Szczególnie osoby nowe w tym temacie często dziwią się jak wiele wyzwań stoi przed nimi w sytuacji gdy chcą podjąć się takiego przedsięwzięcia. Warunki, jakie muszą zostać spełnione przez lokal gastronomiczny, dotyczą naprawdę wielu płaszczyzn. Jedną z bardziej istotnych kwestii jest toaleta w lokalu gastronomicznym. Czy każdy lokal musi posiadać toaletę dla klientów? Jak taka toaleta powinna wyglądać i jakie wymogi musi spełniać, aby korzystanie z niej było w pełni legalne i zgodne z zasadami bezpieczeństwa?

Czy toaleta w lokalu gastronomicznym jest konieczna?

Odpowiadając na to pytanie, należy najpierw rozdzielić dwa pojęcia, czyli toaletę dla personelu oraz toaletę dla klientów lokalu, ponieważ przepisy różnią się w obu tych przypadkach. Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa żywnościowego oraz BHP, każdy lokal gastronomiczny powinien posiadać toaletę przeznaczoną dla personelu. Nie ma na to wpływu wielkość lokalu, czy też jego przeznaczenie. Pracownicy w każdym przypadku mają prawo do korzystania z toalety, która zlokalizowana jest na terenie danego lokalu gastronomicznego.

Toalety dla klientów również powinny znaleźć się w każdym lokalu gastronomicznym, poza dwoma przypadkami. Pierwszy z nich to gdy dany lokal sprzedaje wyłącznie jedzenie na wynos. Tego typu miejsca są prawnie zwolnione z tego obowiązku, jednak toaleta dla personelu nadal jest tu niezbędna. Druga sytuacja to lokale gastronomiczne będące częścią obiektów użytku publicznego np. galerii handlowych czy dworców. Takie miejsca posiadają własne toalety dla klientów, przez co lokal gastronomiczny nie ma obowiązku wydzielania dodatkowej toalety.

W co powinna być wyposażona toaleta w lokalu gastronomicznym?

Toaleta w lokalu gastronomicznym musi być wyposażona w kosze na śmieci, dozownik na mydło oraz samo mydło lub inny tego typu płyn, suszarkę do rąk lub ręczniki papierowe oraz pojemnik na papier toaletowy. Ponadto warto, aby w toalecie znalazły się także szczotki do WC, odświeżacze powietrza, środki dezynfekujące, wkłady zapachowe do pisuarów, pojemniki na chusteczki higieniczne, przewijaki dla niemowląt itp., jednak te dodatki nie są już obowiązkowe. W przedsionku toalety musi znajdować się co najmniej jedna umywalka z ciepłą i zimną wodą na trzy misy ustępowe lub pisuary.

toaleta w restauracji

Wymagania techniczne toalet w lokalu gastronomicznym

Toalety dla personelu oraz dla klientów lokalu gastronomicznego oprócz tego, że w większości przypadków są niezbędne, to oprócz tego muszą także spełnić szereg wymagań technicznych, aby można było z ich legalnie korzystać. Każda toaleta w lokalu gastronomicznym powinna posiadać przedsionek, co znacząco wpływa na higienę w lokalu. Wymagane jest udostępnienie przynajmniej jednej misy ustępowej na 20 kobiet i jednego pisuaru na 30 mężczyzn przebywających w lokalu. Toaleta dla klientów lokalu gastronomicznego powinna być podzielona na część damską, męską oraz przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. W przypadku lokali, które mogą pomieścić maksymalnie 10 osób, dopuszczalnym rozwiązaniem jest toaleta koedukacyjna. Jeśli z jakichkolwiek powodów taki podział toalety jest niemożliwy, warto skontaktować się w tej sprawie z Sanepidem i wspólnie ustalić kompromisowe rozwiązanie.

Oprócz tego toaleta w lokalu gastronomicznym powinna mieć wejście prowadzące z głównej drogi komunikacyjnej, oraz nie powinna znajdować się dalej niż 75 metrów od miejsca pracy (w przypadku toalety dla personelu), powinna posiadać przedsionek, który pełni rolę pomieszczenia izolującego, drzwi muszą zamykać się samoczynnie, przejście wzdłuż kabin w toalecie powinno mieć przynajmniej 1,3 m szerokości, odległość między kabinami a ścianą z pisuarami nie powinna być mniejsza niż 2 metry. Podłogi i ściany w toalecie powinny być wykonane z łatwych do czyszczenia powierzchni, a do wysokości 2 m ściany należy pokryć materiałem gładkim, który będzie odporny na działanie wilgoci. Aby spełnić te wymagania warto korzystać z kabin WC i blatów umywalkowych wykonanych z odpornych na wodę materiałów. Tego typu produkty posiada w swojej ofercie firma Green Panel.