Łazienka jest kluczowym pomieszczeniem w każdym zakładzie pracy. Jej dokładne wyposażenie jest regulowane w rozporządzeniu, do którego każdy pracodawca musi się dostosować. Konieczne jest uwzględnienie obowiązkowych elementów, a także niezbędnych akcesoriów, które będą odpowiadać na potrzeby pracowników. Odpowiednia przestrzeń socjalna znacząco wpłynie na komfort i wygodę, a także zapewni optymalne warunki.

Jakie są wymagania dotyczące toalety w miejscu pracy?

Wytyczne dotyczące toalet pracowniczych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Informację w nim zawarte określają, że:

  • odległość pomiędzy stanowiskiem pracy a toaletą pracowniczą nie może być dłuższa niż 75 m od stanowiska pracy oraz 125 m w przypadku osób wykonujących swoje obowiązki służbowe na otwartej przestrzeni;
  • toalety muszą znajdować się na każdym piętrze budynku, wyjątek stanowi kondygnacja, na której pracuje mniej niż 10 osób. W takim przypadku łazienka ma być zlokalizowana na sąsiednim piętrze;
  • dostęp do łazienki musi być bezpośrednio z korytarza lub miejsc ogólnodostępnych;
  • w łazience musi znajdować się pomieszczenie o charakterze wydzielonym z umywalkami z ciepłą i zimną wodą;
  • w toalecie musi znajdować się jedna umywalka na trzy ubikacje lub pisuary;
  • ważna jest prawidłowa wentylacja pomieszczeń łazienkowych;
  • dla osób, które pracują na otwartej przestrzeni, dopuszczalne jest postawienie toalet wolnostojących ze szczelnym zbiornikiem;
  • łazienki muszą być wyposażone przynajmniej w jedną toaletę oraz jeden pisuar na 30 mężczyzn, a także przynajmniej jedną toaletę na 20 kobiet.

Dodatkowo wysokość toalety pracowniczej musi wynosić nie mniej niż 2,2 m. Z kolei ściany powinny być pokryte materiałem odpornym na wilgoć. Co ważne, w przypadku wystąpienia awarii, pracodawca ma w obowiązku zapewnienie dostępu do bieżącej wody. Powyższe wytyczne stanowią najważniejsze rozwiązania, które muszą zostać wdrożone przy projektowaniu i wykonaniu toalet pracowniczych. Szczegółowa lista zasad znajduje się w rozporządzeniu.

Jak zapewnić pracownikom komfort poprzez odpowiednio przygotowane i wyposażone toalety?

Pomieszczenia sanitarne powinny być łatwo dostępne dla pracowników, a także stale otwarte. Odpowiednie wyposażenie toalety znacząco podnosi komfort jej użytkowania. Warto zatem przy projektowaniu łazienki uwzględnić odpowiednio dobrane oświetlenie. Dodatkowo koniecznie należy zamontować dozowniki mydła w płynie lub w pianie. Obowiązkowym elementem wyposażenia są również podajniki ręczników papierowych bądź elektryczne suszarki do rąk, a także kosze na śmieci. Do umywalek musi być podprowadzona ciepła i zimna woda. Niezwykle ważna jest również odpowiednia i systematyczna dbałość o czystość w łazience, a także regularne uzupełnianie środków higieny.

Toaleta pracownicza

Jak może wyglądać dobrze przygotowana toaleta pracownicza?

Toaleta pracownicza musi być przede wszystkim funkcjonalna i wyposażona w odpowiednią ilość umywalek oraz kabiny sanitarne. Jej projektowanie i wykończenie musi być przemyślane. Łazienka powinna być urządzona w prosty i przejrzysty sposób. Takie rozwiązanie usprawni również dbałość o jej czystość. Dodatkowo toaleta pracownicza powinna być przystępna i przyjazna dla każdego pracownika, właśnie dlatego kluczowe jest odpowiednie oświetlenie oraz niezbędne akcesoria. Warto postawić na minimalizm oraz jasne barwy, które podkreślą świeżość i czystość tego miejsca.

Dlaczego warto zainwestować w kabiny systemowe w miejscu pracy?

Zastosowanie kabin systemowych jest w Polsce obowiązkowe, na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury odnoszących się do pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych. Kabiny toaletowe zapewniają komfortowe korzystanie z łazienki. Wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, odpornych na wilgoć i częste czyszczenie. Najczęściej jest to płyta HPL. To nowoczesny materiał, który jest uzyskiwany z termoutwardzalnych żywić syntetycznych oraz celulozy. Cechuje się niezwykłą wytrzymałością i odpornością, stąd też zabudowa sanitarna przez długie lata będzie zachowywać swoje właściwości. Dodatkowo laminaty HPL występują w wielu kolorach, dzięki czemu można w dowolny sposób zaaranżować wnętrze.

Odpowiednio zaprojektowana i wykończona łazienka dla pracowników, znacząco wpłynie na komfort i bezpieczeństwo podczas jej użytkowania. Warto pamiętać, że to pomieszczenie musi spełniać określone wymogi. Kluczowa jest także systematyczna dbałość o czystość.