Czym różnią się toalety w prywatnych domach od toalet w miejscach publicznych? Przede wszystkim toalety w miejscach użyteczności publicznej muszą być projektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i normami sanitarno-higienicznymi. Jakie normy muszą spełniać toalety publiczne, aby można było z nich korzystać bezpiecznie i w komfortowych warunkach?

Jakie warunki techniczne powinny spełniać toalety publiczne?

Toalety publiczne to miejsca, które muszą spełniać szereg wymagań związanych z bezpieczeństwem, zasadami higieny, ale także komfortem użytkowania. W wielu miejscach w trosce o najwyższą jakość usług, inwestorzy decydują się na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest np. muzyka do WC, toalet i innych miejsc, w których przebywamy krótko, ale chcemy mieć zapewnioną wygodę i prywatność.

Nie jest to jednak obowiązek, a pomysłowość i nowoczesne innowacje wprowadzane, aby zapewnić klientom najwyższy standard. Obowiązkowe jest natomiast spełnienie warunków technicznych określonych w Dz.U.2019.0.1065 t.j., jakimi powinny dysponować budynki oddane do użytku.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obrony cywilnej toalety publiczne to pomieszczenie higienicznosanitarne, które różnią się od innych miejsc pod wieloma względami.

 

łazienka publiczna

 

Wymiary toalety publicznej – normy

Normy określone w rozporządzeniu nakazują, aby wysokość pomieszczenia higieniczno-sanitarnego miała co najmniej 2,5 m. Wyjątkiem jest toaleta do 2,2 m w świetle, wyposażona w wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną w budynkach mieszkalnych i hotelach. Ściany powinny mieć powierzchnię łatwą w utrzymaniu czystości i odporną na działanie wilgoci. Kabiny WC muszą mieć wymiary co najmniej 1,5 m długości i 1,5 m szerokości. Ponadto, ustępy publiczne muszą być wyposażone w sieć wodociągową i kanalizacyjną.

Ustęp wydzielony – toaleta dla niepełnosprawnych

Z publicznych toalet korzystają także osoby niepełnosprawne, którym także należy zapewnić możliwość skorzystania z ustępu. Projekty toalety publicznej dla osób niepełnosprawnych posiadają odrębne obostrzenia, zaczynając od drzwi wejściowych, które nie powinny sprawiać osobom niepełnosprawnym problemów z otwarciem. Kabina ustępowa m.in. dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim powinna mieć minimalną szerokość co najmniej 0,9 m i powierzchnię przed miską ustępową co najmniej 0,6×0,9 m. Co więcej, należy zapewnić przestrzeń manewrową o wymiarach co najmniej 1,5 x 1,5 m. Nie wolno zapominać także o niższej wysokości umywalki w łazience oraz zamontowaniu specjalnych poręczy i uchwytów.

Ile umywalek powinno być w toalecie ogólnodostępnej?

W budynkach użyteczności publicznej, takich jak urzędy, galerie handlowe, obiekty sportowe i w zakładach pracy należy urządzić ustępy ogólnodostępne, w których na 20 osób powinna przypadać co najmniej jedna umywalka o wymiarach, które zapewnią komfort użytkowania, czyli np. 50 cm długości i 40 cm szerokości.

Przewiduje się, że na każdej kondygnacji w budynkach użyteczności publicznej i w zakładach pracy ustępy ogólnodostępne powinny być wyposażonego w co najmniej 1 umywalkę dla 20 osób, natomiast w budynkach zamieszkania zbiorowego, toalety publiczne muszą być wyposażone w 1 umywalkę na 5 osób.

 

umywalki w toalecie publicznej

 

Toalety męskie a toalety damskie

Pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi (mniejszej liczby osób niż 10) dopuszczają utworzenie wspólnego ustępu dla kobiet i mężczyzn. Normą jest jednak projektowanie oddzielnej toalety dla pań i dla panów. Toalety publiczne damskie są wyposażone w miski WC, natomiast męskie w miski i pisuary. W innych miejscach użyteczności publicznej toalety powinny uwzględniać jedną miskę ustępową dla 10 kobiet, a dla mężczyzn 1 miskę ustępową i 1 pisuar dla 20 mężczyzn. Przy montażu pisuarów warto zamontować chociaż jeden z nich niżej, aby mogło z niego korzystać także dziecko.

Co powinno się znaleźć w łazience publicznej?

Dobrze zaprojektowana kabina WC powinna być wyposażona w papier toaletowy i kosz na śmieci. Przy umywalce sanitariat publiczny powinien zawierać: mydło w płynie, ręczniki papierowe, elektryczne suszarki do rąk oraz lustra nad umywalką. Najlepszym rozwiązaniem są bezdotykowe rozwiązania, które są higieniczne i wygodne. Projektując toalety warto pamięć o grupie docelowej, ponieważ inne wymagania mają dzieci w przedszkolu, a inne klienci hotelu czy galerii handlowej.