Toalety publiczne to obiekt najczęściej narażony na akty wandalizmu, takie jak niszczenie armatury sanitarnej, grzejników czy akcesoriów oraz malowanie różnego rodzaju graffiti, często wulgarnych lub obraźliwych. Wpływa na to brak kontroli nad osobami korzystającymi z toalety – wśród których są osoby, które za nic mają dbanie o wspólne dobro, oraz brak możliwości stosowania monitoringu, który byłby w tym miejscu znacznym naruszeniem prywatności. Istnieją jednak sposoby, by zmniejszyć niszczący efekt działań chuliganów.

Co można zrobić, aby zapobiec aktom wandalizmu w WC?

Częsta kontrola – podstawowym działaniem zmniejszającym wandalizm w pomieszczeniach użyteczności publicznej jest ich częste monitorowanie. Toalety publiczne to miejsca, które muszą być regularnie sprzątane, dlatego powierzenie pieczy nad nimi profesjonalnej firmie sprzątającej będzie najlepszym wyborem. Pracownicy regularnie odwiedzający łazienki, będą je stale kontrolować, dzięki czemu wandale będą obawiać się przyłapania.

Zewnętrzny monitoring – zakładanie kamer w toaletach jest niedopuszczalne, jednak możemy obserwować osoby do nich wchodzące za pomocą monitoringu zewnętrznego. Kamery, które dadzą możliwość rozpoznania i ujęcia osoby niszczącej powinny być skutecznym straszakiem.

Metalowe akcesoria – zastąpienie plastikowych elementów metalowymi to gwarancja ich większej odporności na zniszczenia. Pojemniki na płyn do mycia rąk, środki do dezynfekcji, ręcznik papierowy lub suszarka będą trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia takie jak kopanie, wyrywanie ze ściany czy przypalanie.

Akcesoria zamykane na kluczyk – podajniki płynów czy pojemniki na papier toaletowy powinny mieć zabezpieczenia w formie zamka bębenkowego. Częstym widokiem w publicznych toaletach jest wylane mydło, czy rozrzucony papier – zamykane pojemniki i podajniki pozwolą zaoszczędzić środki higieniczne i zabezpieczyć toalety przed zapchaniem papierem toaletowym. Klucz do zamka ma tylko osoba sprzątająca, która w razie potrzeby będzie uzupełniać braki.

Stosowanie montażu podtynkowego – wandale lubują się w wyrywaniu baterii kranowych, grzejników czy spłuczek. Aby temu zapobiec, warto zamontować armaturę podtynkową, do której nie można się dostać. Wbudowana bateria, której wystaje tylko niewielka ilość, działająca na podczerwień, będzie dużo trudniejsza do zniszczenia. Mechanizm do spłukiwania wody również powinien być zabudowany, ograniczając dostęp do całej spłuczki. Aby zapobiec wyrywaniu grzejników, warto rozważyć montaż ogrzewania podłogowego, dużo bardziej odpornego na zniszczenia. Oczywiście należy pamiętać o wyborze płytek odpowiedniej jakości.

wandalizm w wc

Wodo oszczędna armatura – częstym widokiem jest woda lejąca się bez przerwy z kranu umywalkowego. Zalaniu toalety zapobiegnie armatura działająca na podczerwień, odmierzająca określoną ilość wody. Pozwala to ochronić WC przed zniszczeniem oraz jest ważne ze względu ekonomicznego i ekologicznego.

Ściany odporne na zabrudzenia – najczęstszym aktem wandalizmu w toaletach publicznych jest malowanie po ścianach oraz celowe ich zabrudzanie. Aby tego uniknąć, należy użyć materiałów wykończeniowych odpornych na zabrudzenia, o jednolitej strukturze oraz farb, z których łatwo zmyć wszelkiego rodzaju graffiti. Materiały użyte w toalecie powinny być wodoodporne, zapobiegające rozwojowi pleśni i grzybów.

Ścianki kabinowe z odpowiednich materiałów – wandale upodobali sobie kopanie w ścianki kabinowe, wypalanie w nich dziur czy niszczenie ostrymi przedmiotami. Aby zachować odpowiedni wygląd i funkcjonalność ścianek, muszą być one zrobione z odpowiedniego tworzywa, odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz łamanie.

Kabiny WC odporne na wandalizm – czy to dobry pomysł?

Obecnie na rynku dostępne są specjalne kabiny wc odporne na akty wandalizmu. Zastosowanie ich w miejscach użyteczności publicznej takich jak szkoły, hotele, puby i bary czy cluby, znacząco zmniejszy koszty związane z działaniem chuliganów. Wnętrza kabin produkowanych przez Greenpanel stworzone są z materiału odpornego na tusz, dzięki czemu pisanie po nich jest znacząco utrudnione. Pozostawione zabrudzenia są łatwe do usunięcia – wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Zastosowanie kabin odpornych na wandalizm pozwoli zaoszczędzić pieniądze – dzięki nim nie ma konieczności ciągłej wymiany ścianek na nowe, czy zatrudnienia profesjonalnej firmy, która usunie szkody. Zapewnienie estetyki wnętrza toalety przekłada się również na zadowolenie klientów czy usługobiorców, a tym samym, na częstsze korzystanie z usług danej firmy.