Szafki systemowe zadomowiły się w krajobrazach polskich szkół i nie są już tylko ciekawostką z filmów o amerykańskich High School. Coraz więcej placówek docenia ich praktyczność. Obecność szafek tworzy wizerunek szkoły, która nadąża za nowoczesnymi rozwiązaniami, troszczy się o potrzeby swoich podopiecznych i jest w stanie sprostać wymaganiom ich rodziców.

Szafki systemowe – czym się wyróżniają?

Meble systemowe to rozwiązanie umożliwiające funkcjonalne zagospodarowanie nawet najbardziej nieustawnych wnętrz. Dzięki regulowanym wymiarom można umieszczać je zarówno przy ścianie pod skośnym sufitem czy schodami, na wąskim kawałku ściany przy oknie, jak i nieporęcznych zakamarkach.

Producenci szafek systemowych zazwyczaj proponują klientom kilka wariantów wyposażenia i konfiguracji mebli, co czyni z nich niezwykle uniwersalny wybór. Można je ustawiać w różnorodnych modułach, dzięki czemu sama instalacja szafek przebiega szybko i efektywnie. Sprawdzają się one w przestrzeniach biurowych, szatniach na siłowni lub basenie, a także w szkołach.

Zalety szafek systemowych w szkole

W szkołach szafki systemowe użytkowane są głównie przez uczniów. Ich podstawową funkcją jest przechowywanie okrycia wierzchniego, w którym dzieci przychodzą do szkoły podczas chłodnych miesięcy. W każdej szafce powinien znajdować się wieszak dla wygodnego powieszenia kurtki lub płaszcza, które w ten sposób zostaną ochroniony przed pomięciem.

Zanim rozpoczęła się popularność szafek systemowych, większość szkół korzystała z szatni z wydzielonymi boksami dla każdej klasy. Takie rozwiązanie nie radziło sobie jednak z zapewnieniem bezpieczeństwa rzeczom uczniów. Problematyczne zjawisko stanowiły kradzieże, przez co dzieci musiały pamiętać o dokładnym opróżnieniu kieszeni przed udaniem się na lekcje.

W swoich szkolnych szafkach uczniowie mogą przechowywać nie tylko płaszcze. To także doskonałe miejsce na umieszczenie stroju sportowego używanego na lekcjach WFu. Buty do biegania nie muszą być w ogóle zabierane do domu, ale mogą spokojnie spoczywać w szafce dziecka przez cały semestr. Warto wspomnieć również o podręcznikach obciążających tornistry uczniów.

Pozostawienie niepotrzebnych książek w szafce i przemieszczanie się po szkole z lżejszym plecakiem z pewnością przysłuży się zdrowiu pleców młodych ludzi.

Szafki systemowe w mniejszych ilościach można zamontować także w klasie. Wielu nauczycieli doceni je jako praktyczny sposób na organizację materiałów dydaktycznych, które często bałaganią się i rozpraszają uczniów, gdy pozostawia się je na zwykłych regałach.

szafki systemowe w szkolach
Szafki w szkołach stają się elementem wręcz niezbędnym ze względu na coraz cięższe zawartości uczniowskich plecaków

Jakie szafki są potrzebne w polskich szkołach?

Dobre szafki systemowe dla szkoły to meble, które z łatwością pomieszczą i pozwolą zorganizować wymienione wyżej rzeczy. Powinny także posiadać otwory wentylacyjne w drzwiczkach na wypadek, gdyby zapominalski uczeń pozostawił w środku niezjedzoną kanapkę. Muszą być wykonane z wytrzymałego materiału, najlepiej metalu, który będzie odporny na akty wandalizmu. Jednocześnie nie mogą zawierać zbyt ostrych krawędzi, by nie narażać dzieci na niebezpieczeństwo.

Każda szkoła musi niestety liczyć się z faktem, że prędzej czy później dojdzie do zniszczeń lub chociażby zgubienia kluczyka. Przemyślany projekt szafek systemowych zakłada zatem łatwą wymianę popsutych zamków.

Priorytetem przy zakupie szafek do szkoły powinna być wytrzymałość na eksploatację i łatwość w utrzymaniu czystości, by szafki posłużyły także kolejnym rocznikom. Warto pamiętać, że często istnieje możliwość wykupienia dodatkowego wyposażenia do podstawowego korpusu szafki, którym zazwyczaj jest kolumna ustawionych na sobie skrzyni.

Jak można wykorzystać w szkole szafki systemowe Greenpanel?

Firma Greenpanel posiada w swojej ofercie szafki systemowe SANIKAB – 32 występujące w uporządkowanych kolumnach. Są one wykonywane z laminatu wysokociśnieniowego HPL w trzech grubościach oraz profili aluminiowych. Materiały te zapewniają szafkom SANIKAB wysoką wytrzymałość i odporność na wilgoć. Klient może w swoim zamówieniu dowolnie modyfikować ich głębokość i szerokość.

Szafki systemowe od Greenpanel można wykorzystać w szkołach dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa uczniów. Istnieje możliwość uzupełnienia ich modułów o ławki, co zapewni dzieciom wygodne miejsce na spędzenie przerwy czy spożycie drugiego śniadania. Są świetnym sposobem na polepszenie estetyki i ożywienie wyglądu szkolnego korytarza.