Na przestrzeni ostatnich lat łazienki publiczne przeszły sporą metamorfozę. Właściciele restauracji, galerii handlowych czy innych obiektów dostrzegli konieczność odpowiedniego zadbania o te miejsca. Efektem tych działań są nowoczesne, czyste i zadbane toalety w pełni wyposażone w najważniejsze akcesoria. To również bezpieczne i higieniczne pomieszczania, z których można korzystać w komfortowych warunkach.

Jak zaprojektować łazienkę w miejscu publicznym?

Łazienka użyteczności publicznej musi spełniać szereg określonych prawnie wymogów. Dotyczą one nie tylko wyposażenia, ale przede wszystkim odpowiednich wymiarów. Wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 2,5 m. Ściany muszą być pokryte materiałem, który jest łatwy w utrzymaniu czystości oraz odporny na działanie wilgoci. Toalety muszą być odpowiednio wentylowane oraz posiadać co najmniej 1,5 m długości i 1 m szerokości. Oczywiście obowiązuje podział na płeć. W damskich łazienkach montowane są misy ustępowe, natomiast w męskich dodatkowo pisuary umiejscowione w odpowiedniej odległości od siebie. Ich wysokość również jest ważna, dlatego przynajmniej jeden z nich powinien być usytuowany niżej tak, aby dziecko mogło swobodnie z niego korzystać. Łazienki przeznaczone dla osób niepełnosprawnych muszą być dostosowane do ich potrzeb. Drzwi muszą być znacznie szersze, co ułatwi poruszanie się na wózku inwalidzkim. Dodatkowo konieczne jest zamontowanie odpowiednich uchwytów i poręczy. Z kolei umywalka musi znajdować się na odpowiedniej wysokości, aby osoba niepełnosprawna mogła w sposób komfortowy z niej skorzystać. Wskazane jest także zastosowanie bezdotykowych dozowników z mydłem. Oświetlenie powinno być nie tylko energooszczędne, ale przede wszystkim odpowiednio rozmieszczone. Natężenie światła również jest ważne. Zbyt ostre znacząco obniży komfort użytkowania przestrzeni.

Jakich materiałów należy używać?

Projektując łazienki publiczne, należy wziąć pod uwagę specyfikę tego miejsca. Toalety muszą być systematycznie porządkowane, co wiąże się z częstym myciem podłóg. Dodatkowo to przestrzeń, w której jest dużo wilgoci, dlatego materiały wykończeniowe muszą być zarówno najwyższej jakości, jak i odporne na działanie wody. Dodatkowo podłoga powinna być antypoślizgowa, a kabiny sanitarne prysznicowe oraz toaletowe muszą być wytrzymałe i nienasiąkliwe.

Do materiałów najczęściej wykorzystywanych w publicznych toaletach należą:

  • beton ozdobny;
  • kamień naturalny;
  • płytki ceramiczne;
  • okładziny ścienne ze szkła.

Kabiny systemowe najczęściej wykonuje się z płyt HPL. Mają one wiele zalet m.in. nie absorbują wody, dlatego mogą być stosowane w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność powietrza. Dodatkowo są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu posłużą na lata. Niewątpliwie dużą zaletą jest także odporność na działanie środków chemicznych, dlatego można je systematycznie czyścić bez obaw o uszkodzenia.

Blaty z płyty HPL to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w publicznych łazienkach

Jakie wymogi powinna spełniać łazienka publiczna przy zachowaniu designu?

Oprócz wymogów dotyczących konkretnych wymiarów oraz ilości sanitariatów kluczowe jest także wyposażenie łazienek publicznych. Projektując takie miejsce, należy uwzględnić wszystkie możliwe potrzeby osób, które będą z nich korzystać. Warto pamiętać, że toaleta nie tylko powinna być bezpieczna i higieniczna, ale także komfortowa. Z tego względu dobrze jest przemyśleć, jakie akcesoria do łazienek publicznych będą obowiązkowym elementem wyposażenia. Niewątpliwie w takich miejscach muszą znaleźć się: dozownik z mydłem lub płynem dezynfekującym, bezdotykowa suszarka do rąk, pojemnik z ręcznikami papierowymi, umiejscowiony w niewielkiej odległości kosza na śmieci, mały pojemnik na odpady, woreczki higieniczne (w damskich toaletach), szczotka do WC oraz odświeżacze powietrza. W pomieszczeniach przeznaczonych dla matek z dziećmi należy umieścić przewijak. Dbając o design, warto zadbać o odpowiedni dobór kolorów. Dotyczy to podłogi, ścian, jak i kabin. Dodatkowo można wybrać klasyczne akcesoria lub postawić na bardziej wyszukane. Coraz częściej w publicznych toaletach można spotkać piękne kwiaty doniczkowe, które są dostosowane do pomieszczeń o dużej wilgotności. Odpowiednie materiały wykończeniowe wraz z przemyślanymi dodatkami, nadadzą temu miejscu nowoczesnego wyglądu połączonego z bezpieczeństwem i komfortem.

W obecnych czasach łazienki w niczym nie przypominają tych sprzed kilku lat. Klienci obiektów użyteczności publicznej coraz chętniej z nich korzystają. Toalety przestały kojarzyć się z brudem i brakiem higieny, za to coraz częściej przypominają czyste, higieniczne i przede wszystkim nowoczesne pomieszczenia.