Każda profesjonalna siłownia, czy klub fitness dba o to, aby szatnie były na najwyższym poziomie. To nie tylko nieskazitelna higiena, ale również praktyczność, bezpieczeństwo i aranżacja. Dla klientów tej rodzaj pomieszczenia stanowi wizytówkę danego miejsca, dlatego odpowiednio zaprojektowane szatnie oraz utrzymana w nich czystość będzie kluczowa dla każdego właściciela obiektu.

Jak zorganizować strefę przebieralni na siłowni lub w klubie fitness?

Projektowanie szatni jest ważne, ponieważ to właśnie ona jest odpowiedzialna za komfortowe przygotowanie się do treningu oraz odgrywa kluczową rolę bezpieczeństwa pozostawianych rzeczy osobistych. Jest też miejscem, w którym klient po zakończonych ćwiczeniach chce w czystych warunkach się odświeżyć. Ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale również przemyślana aranżacja, kolorystyka odpowiednie meble i urządzenia sanitarne. Biorąc pod uwagę różnorodną funkcjonalność, to odpowiednie wyposażenie szatni odgrywa znaczącą rolę.

Najważniejszym elementem szatni będą szafki koniecznie zamykane na kluczyk. Takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo pozostawionych przez klienta rzeczy osobistych. Dodatkowym atutem będą zamontowane wewnątrz haczyki lub drążek na ubrania. Szafki ustawia się w rzędach najczęściej tyłem do siebie lub do ściany. Ważne jest też to, by nie stały na podłodze, lecz opierały się na nóżkach. To znacząco ułatwi sprzątanie. Pomiędzy szafkami należy ustawić ławeczki, dzięki którym klient będzie mógł komfortowo się przebrać. Część siłowni, czy klubów fitness posiada również odrębne miejsce na przechowywanie okrycia wierzchniego. Dużym atutem będą także suszarki do włosów, czy podgrzewana podłoga.

Jakie wymogi dotyczące przebieralni trzeba spełnić?

Kluby fitness muszą spełniać te same wymagania, co salony odnowy biologicznej, czyli jego lokalizacja powinna się znajdować w odrębnym lokalu bądź budynku lub stanowić ich wyodrębnioną część. Pomieszczenia powinny być odpowiednio przystosowane, tak aby bezpiecznie i komfortowo można było korzystać z urządzeń i sprzętu. Ich minimalna wysokość powinna wynosić nie mniej niż 3,3 m. Dodatkowo każdy projekt szatni musi uwzględnić:

  • poczekalnie;
  • szatnie;
  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne;
  • pomieszczenie służące do przechowywania środków czystości oraz sprzętu;
  • miejsce przeznaczone na pojemniki do odpadów;
  • odrębne miejsce na czystą i brudną bieliznę.
Nowoczesne szatnie wyposażone są w meble wykonane z płyt HPL, które są bardzo trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia.

Szatnia oprócz pomieszczenia do przechowywania odzieży musi mieć pomieszczenie sanitarne, do którego dostęp powinien być bezpośredni z miejscem, gdzie znajdują się szafki z odzieżą. Na podłodze dobrze jest położyć maty antypoślizgowe. Szatnia wymiary: powierzchnia nie może być mniejsza niż 0,5 m2 na osobę, dlatego powinna być dostosowana do maksymalnej ilości klientów. Dodatkowo pomieszczenie sanitarne musi posiadać 1 natrysk, 1 umywalkę (na 10 osób) i 1 ustęp. W przypadku, kiedy nie ma możliwości odrębnych szatni z podziałem na płeć, konieczne jest umieszczenie przynajmniej jednej kabiny służącej do przebierania.

Jakie materiały będą najodpowiedniejsze?

Najistotniejszym wyposażeniem każdej szatni są szafki. Jej standardowy rozmiar to zazwyczaj 180 x 30 x 45 (wysokość – szerokość – głębokość), zapewnia to swobodne przechowywanie ubrań, rzeczy, butów, czy torby sportowej. Szafka musi posiadać zabezpieczenie, najczęściej jest zamykana na kluczyk. Nowoczesne szatnie wyposażone są w meble wykonane z płyt HPL, które są bardzo trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia. Ich powierzchnia jest gładka, a jej zaletą jest fakt, że nie absorbuje wody. Dodatkowo jest łatwa w utrzymaniu czystości i odporna na działanie chemii czyszczącej. Bezporowa konstrukcja zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. To lekki materiał, który jest łatwy w montażu, a płyty mają grubość kilku milimetrów. Co więcej, są one dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu można stworzyć nietuzinkową kompozycję. Nóżki, na których oparte są szafki, powinny być na tyle wysokie, aby spokojnie móc umyć podłogę. Dodatkowo muszą zostać pokryte preparatem zapobiegającym korozji, dzięki czemu będą mogły służyć dłużej bez obaw o szkodliwe działanie wilgoci.

Miejsce, w którym klienci przygotowują się do treningu lub odświeżają się po jego zakończeniu, musi być dokładnie przemyślane, zaprojektowane i zrealizowane. To przede wszystkim wizytówka każdej siłowni, czy klubu fitness, dlatego odpowiednie wyposażenie i dbałość o czystość szatni powinna być kluczowa.