Większość z nas pamięta ze szkoły łazienki, których standard pozostawiał wiele do życzenia. Na szczęście w ostatnich latach polskie placówki edukacyjne stają się coraz bardziej świadome tego, jak ważne dla młodych osób jest komfortowe i higieniczne pomieszczenie sanitarne. Przed remontem łazienki dla dzieci musimy zaopatrzyć się w dobry projekt, który uczyni tę przestrzeń funkcjonalną i zgodną z przepisami prawa.

Szczególne wyzwanie stanowi zaprojektowanie łazienki dla przedszkola integracyjnego. Sprawdźmy, czego nie może w niej zabraknąć.

Na czym polega przedszkole integracyjne?

Do przedszkola integracyjnego uczęszczają zarówno dzieci w normie rozwojowej, jak i dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Miejsce takie stwarza doskonałe miejsce edukacji i wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych a do tego od najmłodszych lat uczy szacunku i tolerancji dla odmienności. Grupy w przedszkolu integracyjnym są z reguły bardziej kameralne i czuwa nad nimi więcej wychowawców.

Łazienka w przedszkolu – ogólne wymogi prawne

Przepisy tworzą rozróżnienie pomiędzy łazienkami dla różnych grup wiekowych dzieci. Jeżeli z łazienki korzystać będą dzieci do trzeciego roku życia, powinno się ją wyposażyć w:

  • Dziecięce miski WC w liczbie 1 na każde 10 dzieci;
  • Umywalki w liczbie 1 na każde 2-6 dzieci;
  • Dziecięce wanienki w liczbie 1 na każde 6-8 dzieci;
  • Stanowiska do przewijania w liczbie 1 na każde 20 dzieci;
  • Stanowisko prysznicowe z natryskiem i brodzikiem.

Natomiast dzieciom w wieku od 3 do 6 lat musimy zagwarantować:

  • Dziecięce miski WC w liczbie 1 na każde 15 dzieci;
  • Umywalki w liczbie 1 na każde 15 dzieci;
  • Stanowisko prysznicowe z natryskiem i brodzikiem.

O czym pamiętać przy projektowaniu łazienki dla przedszkola integracyjnego?

Łazienka w przedszkolu integracyjnym musi zostać uzupełniona o udogodnienia, sprzęty i akcesoria wspierające dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Korzystać będą z niej przecież maluchy poruszające się na wózkach lub posiłkujące się urządzeniami wspierającymi mobilność. Jak skutecznie wyjść naprzeciw ich potrzebom? Warto zapoznać się z treścią wytycznych niemieckiej normy DIN 18040-1 i pamiętać o poniższych zasadach:

 

kabina przedszkolana w przedszkolu integracyjnym

Miska ustępowa

Górna krawędź miski ustępowej znajdującej się w kabinie przedszkolnej powinna znaleźć się na wysokości 46-48 cm, zaś jej długość powinna wynosić przynajmniej 70 cm. Obok miski z prawej i lewej strony należy zamontować poręcze uchylne o rozstawie 65-70 cm. Z pozycji siedzącej na misce powinien być osiągalny papier toaletowy oraz spłuczka. Nie możemy również zapomnieć o pozostawieniu przestrzeni manewrowej przed miską ustępową (150 cm x 150 cm) oraz 90-centymetrowej wolnej przestrzeni z każdego boku.

Umywalka

Jak wysoko powinna zostać zamontowana umywalka? Jej górną krawędź powinno dzielić od podłogi 80 cm. Należy wyposażyć ją w jednouchwytowe lub bezdotykowe dozowniki mydła i baterie. W przypadku bezdotykowej baterii musimy koniecznie zastosować ogranicznik temperatury do 45°C, by wyeliminować ryzyko poparzeń.

Niezwykle ważna jest również przestrzeń manewrowa dla wózka przed blatem umywalkowym. Powinna ona mieć powierzchnię 150 cm x 150 cm oraz uwzględniać mierzącą 67 cm wysokości i 45 cm głębokości przestrzeń dla kolan pod umywalką.

Przy umywalce powinny znaleźć się łatwo dostępne ręczniki papierowe, pojemnik na śmieci i suszarka. Warto zaopatrzyć się także w lustro z opcją uchylną, w którym będzie mogła się przejrzeć zarówno osoba stojąca, jak i siedząca. Należy zawiesić je na wysokości 100 cm nad podłogą.